Fanúšikovia Samsungu či iPhonu si momentálne prídu na svoje

by spravca

Dnes sa už takmer nikto nezaobíde bez telefónu. Spoločným menovateľom je, že mobily sa stali súčasťou našich každodenných životov. Čo ale spoločné nie je, je to, o aký mobil ide.

Niekto si na mobile a jeho kvalite či parametroch nedáva záležať a povinnosti si vybaví aj cez „obyčajný“ mobil. Iní zas dbajú na to, aby ich telefón nielenže vyzeral dobre, ale bol aj dostatočne výkonný. Niektorí si dokonca zakladajú na konkrétnej značke, iní zas na pamäti či vychytávkach, ktoré by ich mobil mal mať.

Nech je to akokoľvek, na trhu sa v pravidelných intervaloch objavujú stále nové a nové značky, a preto niet divu, ak si neviete vybrať. V tomto článku sa pozrieme na dva mobily, ktoré patria medzi najnovšie a veľmi vyhľadávané kúsky.

Fanúšikovia Apple a Samsungu

Porovnávať mobily rovnakej značky je jednoduché, no porovnať si mobily rozdielnych značiek je dosť ťažké. Pripravili sme si však niečo pre fanúšikov Apple a Samsungu.

Apple vo svete mobilov

Značka Apple určite nie je nikomu cudzia. Ak už v rukách nedržal nejaký výrobok tejto značky, určite o ňom aspoň počul. Apple sa neustále snaží napredovať. Čo sa týka sveta mobilov, ten nie je ničím ukrátený. iPhony sú na svetovej špičke, a aj napriek vysokej cene patria medzi obľúbené mobily, ktoré vlastní nejeden z nás. iPhone XR možno väčšine nič nehovorí, no tento mobil patrí z viacerých hľadísk medzi naj zo sveta iPhone.  

Naj pre iPhone, naj pre Samsung

Apple často hovorí o svojich mobiloch ako o najdokonalejších vychytávkach dnešnej doby. Netvrdíme, že je to klamstvo, no podobnú (alebo možno aj lepšiu) dokonalosť nájdeme aj pri iných mobilných značkách. Jednou z nich je Samsung.

Telefón Samsung Galaxy S9 je pre mnohých používateľov naj hneď vo viacerých oblastiach. Zatiaľ čo iPhone XR sa pýši 6,1 palcovým displejom, čo hrdo označuje za jeden z najväčších, aké kedy iPhony mali, Samsung vám ponúkne obraz, ktorý sa rozprestiera vo veľkosti displeja 6,2. Po bokoch je užší ako jeho predchodcovia, a to znásobuje jeho prednú obrazovku. Čo z hľadiska dizajnu môže hovoriť v prospech Samsungu, je neprítomnosť výrezu v displeji.

Bez výrezu v displeji

Ak ste sa pozastavili nad tým, o čom hovoríme, vysvetlíme. Samsung sa rozhodol ignorovať trend výrezu v displeji, tak ako to nastolili značky ako iPhone. Možno preto je predná obrazovka Samsungu pre mnohých taká príťažlivá.

V ruke budete mať mobil z naozaj kvalitných materiálov

Kvalita telefónu nezávisí len od jeho vnútornej pamäte. Z akých materiálov je mobil vyrobený ovplyvní to, že aj po dvoch rokoch budete v ruke držať mobil, ktorý bude zodpovedať aktuálnym normám. Budete jednoducho „in“ s tým istým mobilom aj dva roky po kúpe. Pri iPhone azda nemáme konkurenciu. Materiály, z ktorých je mobil vyrobený, sú vysoko kvalitné. Odolné predné sklo a rámy, ktoré sú z leteckého hliníka. iPhone XR je odolný voči vode a prachu, a tak sa nemusíte obávať, že vaša predná obrazovka bude niekedy ohrozená.

Vyšší level biometrie

Odomknúť váš mobil sa dnes môže pre druhého stať „mission impossible“. Dôvodom je odblokovanie telefónu prostredníctvom biometrie. Odtlačky prstov nahradilo skenovanie našej tváre či dúhovky. Toto ponúkajú oba telefóny, pričom pri iPhone XR máte k dispozícii aj skenovane tváre. Face ID vám poslúži ako heslo, pomocou ktorého sa môžete prihlásiť nielen do aplikácií, ale aj do vašich účtov.

Pri cene sa vám môže zakrútiť hlava

Dôležitým rozdielom týchto mobilov je určite cena. Tá zaujíma pri kúpe nejedného z nás, je predsa dôležité vedieť, za čo si platím. Samsung Galaxy S9 nájdete v cenových kategóriách pohybujúcich sa okolo 400 eur. Takejto ceny sa pri iPhone nedočkáte. Tam sa cena začína na 800 eurách a môže skončiť až pri niekoľko tisícových cifrách. Prečo ale ten rozsah? Pri iPhone XR budete márne hľadať pamäťovú kartu. Tú mobil nepodporuje, lepšie povedané vy si môžete vybrať iPhone XR s pamäťou 64, 128 alebo 256 GB. Samozrejme, s väčšou pamäťou sa vám automaticky navýši aj cena.

Súčasťou je aj Bixby

iPhone o sebe rád hovorí v superlatívoch, no aj taký Samsung má čo ponúknuť. Z rôznych vychytávok by sme vypichli napríklad službu Bixby, ktorá je súčasťou aj Samsungu Galaxy S9. Ide o aplikáciu, ktorá vám dokáže naplno uľahčiť život. Nejde o klišé, pomocou tejto apky môžete narýchlo nájsť najbližšiu čerpaciu stanicu či rezervovať si stôl v reštaurácii. To všetko zvládnete pomocou vášho hlasu. Dokáže vás upozorniť napríklad na to, čo máte urobiť, keď prídete domov. Najlepšie na tom je, že čím viac ju budete používať, tým dokonalejšia a užitočnejšia pre vás bude. S Bixby sa môžete rozprávať, keďže dokáže rozpoznať nielen slovenčinu, ale aj množstvo iných jazykov.

Mobily využívame na rôzne účely, pričom najčastejšie sa prostredníctvom neho dozvedáme info z internetu, a tak surfujeme každý deň. Wi-Fi pripojenie patrí do „starého železa“, keďže čoraz viac ľudí si jednoducho zapína dáta. Paušály, ktoré operátori majú v ponuke, sú totiž veľmi výhodné, a vy tak za nízku cenu môžete internet v mobile využívať kedykoľvek a kdekoľvek.

You may also like