KEDY NASTÁVA ČAS LETNÝCH PNEUMATÍK?

by spravca

Zimná sezóna sa pomaly, ale iste končí a môžete začať premýšľať nad prezutím vašich zimných pneumatík. Akú alternatívu máte na výber a ktoré modely sú najvýhodnejšie nielen z hľadiska prijateľnej ceny?

Odlišnosť zimných pneumatík od letných

Na území Slovenskej republiky zákon stanovuje, že zimné pneumatiky sa majú používať odo dňa 15. novembra až do posledného marcového dňa, teda 31. marca. V týchto mesiacoch totiž môžu byť slovenské cesty pokryté snehom alebo poľadovicou a podobný terén si vyžaduje pneumatiky s hlbším dezénom, širšími drážkami a väčším množstvom zárezov. Pneumatiky určené pre zimnú sezónu sú zároveň vyrábané zo špecifickej gumy, ktorá obsahuje viac prírodného kaučuku aj kremičitanov.

Na druhej strane letné pneumatiky disponujú pružnejšou gumou, ich dezén je menej hlboký a ich drážky výborne odvádzajú vodu. Zachovávajú tak stabilnú a komfortnú jazdu aj v prípade mokrej vozovky a môžete teda s nimi bez obáv šoférovať aj v čase intenzívnych jarných a letných dažďov. Pneumatiky špecializované pre letnú sezónu si ale dokážu poradiť tiež so suchou vozovkou, ktorú zohrievajú horúce slnečné lúče.

Čím sa môžete inšpirovať?

V momente kúpy by ste mali v prvom rade vychádzať z typu vášho vozidla, jeho technických parametrov a potrieb. Ak viete, aké pneumatiky si váš automobil pýta, pri voľbe konkrétneho modelu sa môžete spoľahnúť na testy pneumatík, ktoré vzájomne porovnávajú a vyhodnocujú produkty z dielne renomovaných výrobcov. Zohľadňujú pritom napríklad ich hlučnosť, mieru opotrebenia, ako aj jazdné vlastnosti pri odlišnom type vozovky.

Dnes už dávno neplatí, že kvalitné pneumatiky nájdete iba v najvyšších cenových kategóriách. Práve naopak, najlacnejšie pneumatiky vás pozitívne prekvapia nielen vďaka svojej atraktívnej cene, ale aj efektívnym výkonom, prepracovaným dizajnom a životnosťou až do šiestich rokov. Ich výrobou sa zaoberajú aj uznávané spoločnosti typu Matador a ich obľúbenosť u motoristov zaručuje, že túto kúpu nebudete ľutovať.

 

You may also like