Tipy a inšpirácie, ako zabaviť deti počas prázdnin tak, aby sa nenudili

Tipy a inšpirácie, ako zabaviť deti počas prázdnin tak, aby sa nenudili

by spravca

Pravdepodobne ani vy nechcete, aby vaše deti strávili prázdniny iba za počítačom alebo pri televízii. Práve preto im treba pripraviť plnohodnotný program. Najlepšie je tráviť čas na čerstvom vzduchu, avšak to tiež nie je vždy možné. Ponúkame vám preto niekoľko spôsobov, ako môžete zabaviť vaše deti nielen vonku, ale aj v domácom prostredí.

Ako zabaviť deti tak, aby sa nenudili a voľný čas strávili plnohodnotne? Tu je niekoľko tipov.

Hry a aktivity pre deti

Hry a aktivity pre deti

​​Hry v piesku

Aj hry na pieskovisku ponúkajú mnoho výhod. Pomáhajú deťom rozvíjať ich fantáziu, kreativitu a logické myslenie a umožňujú rozvíjať aj motorické schopnosti a sociálne zručnosti. Hra v piesku je vhodná pre deti všetkých vekových kategórií.

Bicykel

Bicyklovanie ako šport prináša fyzické aj psychické výhody. Navodí dobrú náladu, odbúrava stres, posilňuje kosti a svaly. S rodinou a priateľmi si môžete urobiť nielen zaujímavé výlety, ale aj rôzne súťaže. Môžete deťom ukázať okolitý svet, zastaviť sa a vnímať krásu prírody. Ak sa deti bicyklovať nevedia, je čas ich to naučiť. Pre najmenších existujú rôzne kolobežky, trojkolky alebo odrážadlá. Skvelým spôsobom, ako sa vydať na dlhšiu trasu, je aj cykloturistika.

Tip: Viete, kedy je ideálny vek na to, naučiť deti bicyklovať?

Prekážková dráha

Prekážkové dráhy sú obľúbenou aktivitou pre všetky deti a môžu im poskytnúť až hodiny zábavy. Povzbudzujú vaše dieťa, aby liezlo cez rôzne prekážky. To nielen posilní ich svaly, ale tiež zapojí ich mysle, keď sa budú snažiť prísť na to, ako prekonať prekážky.

Pre tých najmenších môžete vytvoriť vzrušujúcu prekážkovú dráhu použitím vankúšov, prikrývok, krabíc, stoličiek alebo stolov. Staršie deti na prekážkovú dráhu vonku môžu použiť staré kusy dreva, vedrá, záhradné stoličky – čokoľvek cez čo sa dá preskočiť, podliezť alebo prejsť okolo.

Práca v záhradke

Prácou v záhradke sa dieťa môže naučiť veľa vecí. Naučí sa napríklad to, ako pestovať zeleninu a rastliny, zistí, že rastliny treba polievať, plieť, hnojiť, aby mohli rásť. Také sa môže zoznámiť s rôznymi zvieratkami, ako sú včely, motýle, dážďovky a rôzne druhy vtákov.

Vodné aj zábavné parky

Vodné aj zábavné parky

Deti milujú čľapkať sa vo vode. Aquaparky či zábavné parky si zamilujú nielen deti, ale aj rodičia. Je to taktiež skvelá príležitosť na socializáciu a vytváranie nových priateľstiev.

Jazykové kurzy

Prázdniny môžu byť ideálnym časom na zapísanie detí do jazykových škôl a kurzov. Nielenže sa môžu mentálne pripraviť na školský rok, ale naučia sa nové frázy, ktoré môžu využiť na rodinnej dovolenke alebo sa pochváliť pred spolužiakmi. Španielčina, francúzština či taliančina, online alebo v škole – možností je naozaj veľmi veľa.

Adrenalínové aktivity

Motokáry, lezecké steny, kolobežky, splav rieky či detské vozítka. Kto by odolal takémuto dobrodružstvu? Najmä staršie deti budú za takýto zážitok veľmi vďačné. Niekedy zážitky znamenajú oveľa viac než hmotné veci.

Retro hry

Zaspomínajte si na hry, ktoré ste hrali vy ako deti a skúste si niektorú z nich spoločne zahrať. Pamätáte sa ešte na tieto hry?

  • Naháňačky
  • Schovávačky
  • Sochy
  • Skákacia hra “Škôlka”
  • Skákanie cez gumu alebo švihadlo

Keď počasie nepraje

Keď počasie nepraje

Spoločenské hry

Spoločenské hry sú skvelé vo viacerých oblastiach. Vďaka nim plnohodnotne a kvalitne trávite čas s deťmi, trénujete myslenie, čítanie, počítanie a pri niektorých aj písanie. Okrem toho sa tak deti vyhýbajú samote a viac komunikujú. V predaji je na výber veľké množstvo hier podľa veku a záujmov dieťaťa. Od vedomostných hier a kvízov až po tie najznámejšie ako: Človeče, nehnevaj sa, Dostihy, Monopoly, Scrabble, puzzle či pexeso.

​​Čítanie

Zabaviť deti počas nepriaznivého počasia môžete aj knihami. Deti by ste už od útleho veku mali viesť k čítaniu, aby si dokázali vytvoriť pozitívny vzťah ku knihám. Ak ste prečítali už všetky knihy, ktoré máte doma, vyberte sa do knižnice, aby si deti vybrali taký žáner, aký ich zaujíma.

Pomoc v domácnosti

Aj keď sú prázdniny, domáce práce môžu byť skvelým spôsobom, ako deti naučiť zodpovednosti a samostatnosti. Práce ako vysávanie, zametanie, utieranie stolových dosiek či skladanie prádla zvládne takmer každé dieťa.

Varenia

Mnohé jemné motorické zručnosti sa môžu posilňovať a zdokonaľovať pri pečení, varení a príprave jedla. Nechajte vaše deti, aby vám pomohli v kuchyni. Od pomoci pri miešaní cereálií, cez pečenie koláčikov, až po sypanie, miešanie, rolovanie a samozrejme olizovanie lyžičiek, deti sa budú cítiť ako dospelí, čo povzbudí aj ich sebavedomie.

Staršie deti môžu dokonca použiť malé nožnice alebo nože na krájanie šalátu alebo uhoriek. Malé deti môžu pomôcť napríklad pri balení desiaty.

Ručné práce

V poslednom čase sa opäť do popredia dostávajú mnohé ručné práce. A práve obdobie prázdnin môže byť skvelý spôsob, ako sa spoločne s deťmi pustiť do šitia, vyšívania či štrikovania. Menšie deti môžete naučiť vystrihovať, maľovať a vyrábať rôzne ozdôbky. Je to výborný spôsob, ako spolu stráviť kvalitný čas a deti si pri ručných prácach zároveň precvičia jemnú motoriku.

Bude vás zaujímať: Ďalšie tipy a inšpirácie, ako zabaviť deti počas prázdnin alebo za nepriaznivého počasia.

Ďalšie zábavné aktivity, ktoré môžete robiť so svojimi deťmi počas prázdnin

Choďte na piknik

A vôbec nemusíte chodiť ďaleko – záhrada alebo dvor je skvelá voľba. Pribaľte si so sebou aj malé občerstvenie či spoločenskú hru alebo knihu.

Choďte kempovať

Postavte si stan vo vnútri alebo vonku s prikrývkami a plachtami.

Choďte hľadať poklad

Vyrobte deťom mapu pokladu s indíciami a ukryte im nejaké prekvapenie niekde v dome alebo záhrade. Aj ten najmenší poklad bude privítaný s veľkým nadšením.

Vydajte sa na lov farieb v dome

Zbierajte predmety určitej farby. Víťaz bude ten, kto nazbieral najviac predmetov v stanovenom čase.

Vydajte sa na prechádzky do prírody

Choďte na prechádzky do prírody a zbierajte špeciálne predmety. Pri rieke zbierajte mušle a kamene, v lese zbierajte chrobáky, rastliny alebo konáriky, v noci choďte na prechádzku a pozerajte sa na hviezdy. Na prechádzku do prírody si deti môžu vziať aj bicykle alebo odrážadlá. Možno taká prechádzka môže byť skvelá príležitosť, kedy naučiť dieťa na odrážadle.

Vyrobte si spomienkový zošit

Vezmite si všetky vstupenky zo zábavných parkov, galérií a múzeí, kamene z výletov, pohľadnice zo zahraničných dovoleniek, fotografie a čokoľvek iné, čo ste cez prázdniny nazbierali a videli. S deťmi si vytvorte denník alebo album, aby ste si zapamätali všetky skvelé spomienky, ktoré ste si toto leto urobili.

Navštívte múzeum

Múzeá sú ďalším skvelým spôsobom, nielen ako si skrátiť čas, ale aj ako vzdelávať deti o dôležitých udalostiach minulosti.

Navštívte farmu alebo zoo

Vychutnajte si vidiek, navštívte farmu a ukážte deťom, aký je život mimo mesta. Zoologické záhrady sú tiež skvelou voľbou, ak vaše dieťa miluje zvieratá.

Maľovanie prstami

Počas daždivých dní nechajte vaše dieťa, aby vyjadrilo svoju tvorivú stránku týmto zábavným spôsobom maľovania. Položte igelitovú fóliu na stôl a nechajte deti, aby uviazli vo svete fantázie.

Naučte sa hrať na hudobný nástroj

Prázdniny sú vhodným obdobím aj na objavovanie nových koníčkov a záujmov, na ktoré zvyčajne dieťa počas školského roka nemá čas. Takže ak vaše dieťa niekedy prejavilo záujem o hudbu, prečo ho nepovzbudiť, aby sa stratilo v objavovaní tejto možnej novej vášni?

Navštívte hrad

Preskúmajte históriu vášho okolia s výletom na hrad. Vaše deti to nielen zabaví, ale môžu sa stať špičkou vo svojej triede v histórii.

Vyrobte nanuky

Použite formu na nanuky a trochu ovocnej šťavy na vytvorenie chutných nanukov, ktoré si môžete vychutnať počas horúcich letných dní.

Deti získavajú nové vedomosti a zručnosti nielen v škole či v krúžkoch, ale veľa sa môžu naučiť aj v čase voľna, s rodičmi, so súrodencami, s priateľmi, a to počas rôznych hier a zaujímavých aktivít. Využite tieto jednoduché aktivity, ktoré budú pre vaše deti určite obrovským prínosom.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

You may also like