5 dôvodov, prečo Slováci milujú Provence štýl

by spravca

Štýl francúzskeho vidieka sa u nás teší stále väčšej obľube. Dôvodom je jeho praktickosť, útulnosť a inšpirácie voňavej prírody.

Pozitívna energia a nádych vidieka

Provensálsky štýl v sebe nesie tradíciu francúzskeho vidieka a nespútanú krásu azúrového pobrežia. Evokuje malebnú prímorskú krajinu v kombinácii s opojnou kvetinovou vôňou a romantickými dedinskými uličkami.

Tento zdanlivo rustikálny štýl už dávno nie je výsadou iba vidieckych domov, ale stal sa neoddeliteľnou súčasťou aj mestských obydlí.

Fandia mu ľudia, ktorí chcú vniesť do svojho domova nádych vidieckeho kúzla a zároveň zachovať modernú vzdušnosť a eleganciu. Provensálsky štýl nabíja pozitívnou energiou a domov zaplní stredomorským šarmom, pohodlím a harmóniou.

Hlavné znaky Provensálského štýlu:

> svetlé a teplé pastelové farby (biela, piesková, krémová, tlmená žltá, svetlo modrá, svetlo zelená, levanduľová)

> šťuková povrchová úprava stien

> prírodné materiály s prirodzenou štruktúrou

> starší nábytok s odreninami, patinou alebo drevenou rezbou

> čerstvé kvety a bylinky

> porcelánové a keramické figúrky

> drevené stropné trámy

> dekoračné prvky z kovu

> kvetinové vzory

Atmosféru Provence môže do svojho domova vniesť každý. Nepotrebujete k tomu žiadne zásadné opravy a prestavby. Stačí pridať do interiéru niekoľko charakteristických detailov a vytvoriť potrebné asociácie pomocou typického nábytku, svetlých farieb a prírodných tkanín a materiálov.

Nábytok vo vidieckom štýle Provence

Provensálsky nábytok z masívu by mal zostať vždy o niečo svetlejší než doplnky a harmonicky vystupovať na pozadí pastelových farieb stien. Nábytok Provence kombinuje dve funkcie: eleganciu a funkčnosť. Hlavná pozornosť je vždy zameraná na materiál, z ktorého je nábytok vyrobený, prípadne na dezén.

Najobľúbenejšie sú svetlé drevá, ako orech, gaštan, jaseň a dub. Typické je použitie slamy a kovaných prvkov s vylúčením moderných syntetických materiálov. Klasickým znakom Provence štýlu sú komody, skrine a stoličky s vyrezávanými prvkami a veľkým množstvom zásuviek.

5 dôvodov, prečo Slováci milujú Provence štýl

Majú bližšie k prírode

Hoci je Provence od Slovenskej republiky na míle vzdialené, drevo, kovania a prírodné textílie Slováci milujú od nepamäti. Preto sa bývanie v štýle francúzskeho vidieka teší obľube u ľudí všetkých vekových kategórií.

Chcú sa cítiť dobre

Pohodlie a útulná atmosféra sú znaky domova, kde sa dobre žije. Mnoho ľudí sa snaží vytvoriť si príjemný domov na bývanie v duchu Provence.

Oceňujú kombináciu starého a nového

Provence štýl je úplne odlišný od klasickej moderny, a napriek tomu si ponecháva jej elegantné a čisté kúzlo. Ošumelé predmety, nerovnosti na nábytku a dekoratívne praskliny vytvárajú pôsobivý efekt starnutia a dojem “ošľahaného” južným slnkom.

Túžia po romantických vzoroch

Romantické vzory milujú predovšetkým ženy, avšak jemný dekor na textíliách dokážu oceniť aj muži. Vzhľadom k tomu, že Provence je vo vidieckom štýle, interiéru dominujú prírodné látky.

K najobľúbenejším materiálom patrí bavlna, ľan, mušelín a vlna. Farby textilu sú zvyčajne tlmené alebo na prvý pohľad sprané. Provensálsku útulnosť prinesú látky s kvetinovými, pruhovanými a kockovanými vzormi.

Získajú miesto na suveníry

Zbierate na svojich cestách po svete suveníry vo forme kamienkov, mušlí a sošiek? Pri zariaďovaní nového štýlu bývania ich môžete použiť. Aby ste zdôraznili líniu Provence v stredomorskom štýle, ozvláštnite nábytok mušľami, replikou kormidla, alebo napríklad rybárskou sieťou. Vidieku sa priblížite aj s pomocou živých či sušených rastlín, ako sú kosatce, mak, slnečnica a levandule.

Zariaďte si v Provence štýle pokojne celý byt či dom

Váhate, či vidiecky štýl pristane viac vašej spálni, alebo obývačke? Prezrite si ukážkové interiéry:

> spálňa

> obývačka

> predsieň

Stále váhate? Naše bytové dizajnérky sú tu pre vás každý pracovný deň.

You may also like