5 dôvodov prečo vymeniť staré drevené okná za plastové

by spravca

Rekonštruujete dom alebo byt a neviete si poradiť s oknami? Nechať si a renovovať staré drevené alebo zainvestovať do nových plastových? Odpoveď je jednoznačná. Určite vymeniť.

Úspora energií

Staré drevené okná ani po rekonštrukcii nebudú mať kvalitné tepelnoizolačné vlastnosti. Tie vám vedia poskytnúť len okná plastové. Vyše polovicu nákladov na bývanie tvoria výdavky za kúrenie. V našich končinách síce nemáme takú zimu ako v severských krajinách, ale radi si vychutnávame vyhriate miestnosti po príchode z práce. Aby ste nemuseli rátať eurá pri každom zapnutí radiátora, určite vymeňte staré okná za nové. Ušetríte týmto spôsobom až 20 % nákladov na vykurovanie bytu alebo domu. A keď budete vymieňať okná, nezabudnite aj na dvere. Plastové dvere vám poslúžia presne tak dobre ako plastové okná.

Cena renovácie verzus cena nových okien

Mnohí z vás chcú pri rekonštrukcii domu a bytu ušetriť. Boja sa, že by plastové okná a ich cena prevyšovali cenu renovácie. Nemyslite si však, že pri renovácií starých drevených okien ušetríte. Opäť sa musíme vrátiť k úspore na vykurovaní. Pri renovácii okien myslite nielen na počiatočnú investíciu, ale aj na následné peniaze priam vyhodené von oknom v zimných mesiacoch. Navyše renovácia okien je vlastne len estetickou záležitosťou. Kvalita starých okien sa nedá takýmto spôsobom zvýšiť. Porátajte si náklady za materiál, farby, laky, prácu majstra a dostanete sa k cene nových okien.

Komfort bývania

Staré okná vám nikdy neposkytnú taký komfort bývania ako nové plastové. Drevené okná sú náchylné na vytváranie prievanu a pretekanie pri silnejšom daždi. Ich nevýhodou je aj to, že netlmia hluk z ulice. Napríklad vo veľkých mestách akým je Bratislava sú plastové okná priam nevyhnutnosťou. Hlavne v prípade, že si potrebujte oddýchnuť bez počúvania zvukov áut a detského kriku z ihriska.

Dizajn okien

Odporcovia plastových okien často oponujú argumentom, že drevené okná vyzerajú na starších domoch autentickejšie a krajšie. Dnes si však môžete vybrať z toľkých farebných prevedení a dizajnov plastových okien, že iste v ponuke nájdete vhodné pre staršie domy.

Jednoduchá údržba

Pri plastových oknách sa naozaj roky nemusíte báť, že by sa na nich ošúchala farba alebo popukali tak ako staré drevené okná. Raz za čas stačí umyť najskôr rámy okien a potom sklá vodou zmiešanou s prostriedkom na umývanie riadu. Raz ročne dotiahnite uvoľnené kľučky a úchytky. Kovanie rámov je potrebné občas pretrieť silikónovým olejom.

 

 

You may also like