Ako optimalizovať výkon pomocou predtréningoviek: Zloženie a účinky

Ako optimalizovať výkon pomocou predtréningoviek: Zloženie a účinky

Ako optimalizovať výkon pomocou predtréningoviek: Zloženie a účinky

by spravca

Pracujete na tom, aby ste boli stále lepší a lepší vo svojich športových výsledkoch? Chceli by ste optimalizovať svoj výkon?  Ste na seba stále prísnejší a už neviete ako zlepšiť váš tréning? Okrem pevnej vôle a disciplíny vám môže pomôcť aj vhodne zvolený výživový doplnok. Pozrite sa spolu s nami na takzvané predtréningovky.

Počuli ste už niekedy slovo predtréningovka, nakopávač alebo preworkout? Ide o výživové doplnky, ktoré sa často používajú pred fyzickou aktivitou alebo tréningom. Na rozdiel od doplnkov ako je gainer alebo proteín, ich priamym účelom nie je rast svalovej hmoty, ale zvýšenie energie, vytrvalosti, sily a koncentrácie. Tiež zásobovanie organizmu živinami, čím prispievajú k lepšiemu výkonu počas tréningu.

Zloženie a účinky, ktoré prinášajú:

Zloženie predtréningoviek a nakopávačov sa môže líšiť, ale zvyčajne obsahujú kombináciu rôznych látok a živín, ktoré majú pozitívny vplyv na fyzický výkon. Prinášame vám konkrétny zoznam bežných zložiek predtréningoviek a ich účinkov:

  • Proteín: bielkoviny sú základnou makroživinou a sú nevyhnutné pre rast a regeneráciu svalov. Niekedy sú súčasťou predtréningových prípravkov, pretože pomáhajú svalom regenerovať sa už počas tréningu a zabraňujú katabolizmu (strate svalovej hmoty).
  • L-glutamín: funguje ako predtréningový doplnok, ktorý pomáha zlepšiť výkon a regeneráciu po fyzickej námahe. Počas intenzívneho cvičenia spotrebuje vaše telo veľké množstvo glutamínu. Jeho následný nedostatok môže viesť k únave, oslabeniu imunitného systému, zvýšenej bolestivosti svalov a pomalej regenerácii po tréningu. L-glutamín naopak pôsobí ako palivo pre bunky imunitného systému a svalového tkaniva. Užívanie tohto doplnku pred tréningom môže pomôcť zvýšiť hladinu glutamínu v tele a zabrániť jeho vyčerpaniu počas intenzívneho cvičenia.
  • BCAA: sú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Podporujú regeneráciu svalov a pomáhajú znižovať ich poškodenie. Rovnako minimalizujú hromadenie laktátu vo svalových bunkách po tréningu, čím pomáhajú urýchliť regeneráciu svalov po náročnom cvičení.
  • Arginín: aminokyselina, ktorá dokáže zlepšiť prekrvenie svalov, čím im poskytuje viac živín a kyslíka.
  • Kofeín : látka obsiahnutá v prakticky v každej predtréningovke, pôsobí ako stimulant nervového systému, ktorý zvyšuje sústredenie, znižuje únavu a zvyšuje výkon. Kofeín tiež predlžuje čas, počas ktorého môžete trénovať pri vysokej intenzite. Je však dôležité mať na pamäti, že príliš veľa kofeínu môže mať nepríjemné vedľajšie účinky, ako je nepokoj, podráždenosť, nervozita alebo spôsobovať problémy so spánkom.
  • Taurín: ďalšia látka, ktorá sa bežne nachádza v predtréningových prípravkoch. Je to aminokyselina, ktorá pôsobí ako antioxidant a pomáha regulovať metabolizmus. Taurín tiež podporuje hydratáciu, zlepšuje vytrvalosť a funkciu svalov počas tréningu. Rovnako má priaznivý vplyv na kardiovaskulárne funkcie.

You may also like