Ako si vybrať ten správny záhradný krb

by spravca

Dizajn krbu by mal byť prispôsobený veľkosti miesta, kde bude stáť. Mal by mať nejaký prvok spoločný s dizajnom domu – inšpirovať vás môže farba fasády, kamenný obklad či iný element architektúry. Dom bude s miestom odpočinku, zábavy a prípravy jedla v záhrade alebo na dvore pôsobiť ucelene a sofistikovane.

KOMÍN

Záhradné krby sú určené na spaľovanie dreva, prípadne dreveného uhlia a produkujú množstvo dymu. Preto by mal mať komín dostatočnú výšku. Rozhodnutie o správnej veľkosti komína krbu môže byť veľkou výzvou. V prípade interiérového krbu je prúdenie vzduchu a ťah komína o čosi jednoduchší vďaka vztlaku (horúci dym stúpa nahor pretože je ľahší ako studený vzduch). Vonku však môže oheň v krbe ovplyvniť aj jemný poryv vetra, kedy dym nepotiahne do komína. Štipľavý dym nebude príjemný vám ani vašim susedom. Aby ste neželanému dymeniu zabránili, musíte myslieť na správne určenie veľkosti komína a priestoru ohniska.

UMIESTNENIE KRBU

Miesto, kde sa krby stavajú, treba vyberať starostlivo, s ohľadom na vaše potreby. Možno vám bude vyhovovať také riešenie, kedy v záhrade alebo za domom vytvoríte zóny – priestor pre zábavu, priestor pre exteriérovú záhradnú „obývačku“, kam umiestnite posedenie a zariadenie na prípravu jedla. Krb môže byť aj na dvore, terase, v altánku apod. Pri rozvrhovaní berte do úvahy výhľad a vzdialenosť od domu, ústredné body, prechod cez záhradu, súkromie, oplotenie, vietor (v akom smere najčastejšie fúka), aby bol krb ako permanentná stavba umiestnený rozumne.

PRIESTOR NA ULOŽENIE DREVA

Najpoužívanejším palivom v krbe je drevo. Na jeho skladovanie, aby bolo pripravené na založenie a udržiavanie ohňa, budete potrebovať vhodný priestor, ideálne vstavaný. Mal by byť dostatočne veľký, aby v ňom bolo drevo potrebné minimálne na celý večer. Obľúbeným riešením sú dva zabudované boxy na drevo, umiestnené na každej strane krbu, čím sa dosiahne symetrický dizajn. Ďalšou častou možnosťou je priestor na drevo priamo pod ohniskom.

RÍMSA

Okrasná rímsa záhradného krbu mu dodáva štýl.  Rímsa môže byť z rovnakého materiálu ako zvyšok krbu, alebo môže byť zaujímavým akcentom – môže sa líšiť farbou, materiálom (tehla, kameň, granit, odlievaný vápenec), povrchom (ornamenty, zdobenie) apod.

ODKLADACÍ PIRESTOR

Odkladací priestor potrebný na prípravu jedla, odkladanie náčinia a podobne by mal byť v správnej výške, aby ste mali pri grilovaní pohodu. Pracovná plocha môže byť z kameňa, tehál, predovšetkým ľahko umývateľná.

OHNISKO A GRIL

Ku krbom neodmysliteľne patria grily, čiže rošty na grilovanie a prípravu jedál. Niektoré modely umožnia vďaka prelisom upevniť rôzne grilovacie ihly na kurča alebo špízy, dokonca môžu mať krycie dvierka, údiareň alebo kameň na pečenie pizze. Pri kúpe je vhodné informovať sa aj ohľadne dostupnosti príslušenstva a náhradných dielov.

 

You may also like