Ako znížiť spotrebu auta

by spravca

 

V dnešnej dobe majitelia áut musia okrem pravidelných kontrol kvality svojho vozu navšetvovať aj čerpacie stanice. Svojimi cenami im však nevyčaria najkrajší úsmev na tvári. Veľa krát zabúdajú nato, že vo väčšine prípadov spotrebu vozidla dokážu ovplyvniť oni sami.

Zdá sa vám, že vaše auto žerie priveľa?

Nie vždy je problém v aute, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa nachádza medzi volantom a sedačkou. Rozptyl spotreby dvoch vodičov v rovnakom aute môže byť často krát obrovský. Najmä v dnešnej dobe, kedy sú na trhu zmenšené turbo motory. Tie majú veľké kolísanie spotreby.  Vozidlo Opel Mokka našťastie nedostalo tento typ motora, teda jeho spotreba je prijateľná hľavne pri jazde v meste.

Nezohrievajte auto na voľnobeh

Dnešné moderné motory sa nezohrejú ani v chladnom počasí po 10 – 15 minútach. Stačí ak naštarujete, zapnete si pás a po 15 sekundách vyrazíte. Motor držte v nízkych otáčkach a pedál nestláčajte na podlahu.

Správny tlak v pneumatikách

Podhustená pneumatika má vyšší valivý odpor, teda to znamená, že vozidlo bude mať vyššiu spotrebu. Taktiež s tým prichádzajú aj horšie jazdné vlastnosti vozidla. Opel Grandland má vo svojej výbave funkciu, že vás upozorní, ak sa tlak v pneumatikách zmení. Ani prehustená pneumatika nie je výhra pre vodiča. Síce sa zníži valivý odpor, ale zároveň nastáva aj horšia prilnavosť.

 

You may also like