Alu disky a plechové disky – aké sú „pre“ a „proti“?

by spravca

Ak aj vy patríte medzi zodpovedných vodičov, ktorým záleží na bezpečnej a plynulej cestnej premávke, obzvlášť v zime, kedy je počasie neúprosné, zrejme premýšľate nad tým, ktoré zimné pneu budú pre vás a vaše vozidlo tou pravou voľbou. Avšak témou dnešného článku nie je výber správnych pneumatík pre konkrétny typ vozidla, ale výber alu diskov, prípadne plechových diskov, ktoré môžu taktiež vo vysokej miere ovplyvniť vašu jazdu. Pýtate sa, aké sú výhody a nevýhody alu diskov a plechových diskov? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi riadkami a uľahčite si konečný výber aj vy.

Vlastnosti alu diskov, o ktorých by ste mali vedieť aj vy

Aludisky, resp. elektróny vás ohromia už od prvého momentu, keďže ich prevedenie je masívne a nadčasové zároveň. Ponúkajú niekoľko technických výhod, a to predovšetkým nízku hmotnosť, pozitívny vplyv na brzdový systém i spotrebu paliva. Okrem toho sú elektróny pevné a tuhé, pričom ich životnosť sa môže vyšplhať na niekoľko rokov. Čo však môže byť problém je fakt, že kolesá sa ťažšie čistia od nečistôt, čo môže byť komplikované najmä počas zimy, kedy môže byť na vozovke posypová soľ. Žiaľ, alu disky môžu byť terčom zlodejov, no ak bude vaše vozidlo správne uchované, a teda bude v bezpečí, obavy by mali ísť bokom.

Plechové disky – vedeli ste, že?

Plechové disky nie sú príliš ľahké, a teda ich hmotnosť je o niečo vyššia ako prechádzajúceho typu diskov, čo možno považovať za negatívum. Vzhľad plechových diskov síce neohúri, no ani „neublíži“, čo sa odzrkadľuje aj na ich cene, ktorá je výrazne nižšia. Životnosť môže byť o niečo nižšia, keďže materiál je krehkejší, no všetko závisí od štýlu jazdy, aký uprednostňujete. Údržba si vyžaduje v tomto prípade vyššiu pozornosť, keďže plechové disky sú náchylné na koróziu a rýchlejšie opotrebenie. Každopádne, aj plechové disky dokážu ochrániť zimné pneumatiky, čo je jeden z dôvodov, prečo by ste mali po nich siahnuť aj vy.

 

You may also like