Kedy je ideálny čas prezúvať na zimné pneumatiky?

by spravca

Patríte k vodičom, ktorí na zimné pneumatiky prezúvajú až vtedy, keď sa objaví prvý sneh? Toto riešenie nemusí byť vždy ideálne. Často krát je vhodné prezuť omnoho skôr. Nielenže sa vyhnete dlhému čakaniu v pneuservisoch. Pri včasnom prezutí na zimné pneumatiky tiež zvyšujete bezpečnosť jazdy.

Kedy by ste mali a kedy musíte prezúvať?

Tiež sa mylne domnievate, že signálom na obutie zimných pneumatík je práve prvý sneh? V tom prípade by ste mali vedieť, že rozhodujúcim faktorom nie je sneh, ale teplota. Ak totiž vonkajšie teploty klesnú pod 70C, jazdné vlastnosti letných pneumatík sa výrazne zhoršujú. Predlžuje sa brzdná dráha, priľnavosť pneumatík k vozovke je nedostatočná a preto hrozí riziko šmyku.

Podľa vyhlášky by ste mali zimné pneumatiky obuť 15. novembra a to v prípade, keď je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Teoreticky by ste teda nemuseli auto vybaviť zimnými pneumatikami ani po tomto termíne, ak nie je vozovka zasnežená alebo zľadovatená. Ak však teploty klesli, určite sa na letných pneumatikách, z hľadiska vašej bezpečnosti, neodporúča jazdiť.

Prečo prezúvať skôr

Ako sme už spomínali, v prvom rade by ste mali hľadieť na svoju bezpečnosť, ale aj na bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky. Okrem toho vám ale hrozí riziko pokuty. V prípade, že bude cesta zasnežená a vy nebudete mať prezuté, hrozí vám pokuta. V horšom prípade môžete byť policajnou hliadkou vyzvaní, aby ste odstavili vozidlo. A budete nútení preplatiť náklady za odtiahnutie vozidla.

Aké zimné pneumatiky vybrať?

Ak sú vaše zimné pneumatiky z minulej sezóny opotrebované, používate ich už štyri sezóny, respektíve hĺbka dezénu klesla na 4 mm, určite si zaobstarajte nové pneumatiky. Ako si však vybrať tie správne? Odporúča sa sledovať aktuálne testy pneumatík, ktoré vám s výberom určite pomôžu.

Myslite teda na svoju bezpečnosť, ale aj na svoju peňaženku. V každom prípade dodržiavajte zákon. Ideálne však prezujte aj skôr, ak sa počasie zhorší a teploty klesajú pod 70C. Predídete problémom a najmä, budete jazdiť bezpečne.

 

You may also like