Bicykle a jeseň: Čo treba vedieť?

by spravca

Cyklistika je viac-menej letný šport, to nám je všetkým jasné. Ťažko však prežijeme bez bicykla, keď jazdu na ňom milujeme a v prípade prepravy napríklad do práce aj potrebujeme. Ako sa teda nachystať na jeseň a prípadne aj zimu?

Nové pneumatiky nie sú na zahodenie

Pneumatiky na vašom bicykli sú možno tak staré, ako vy. Neuvodomujete si, koľkokrát by sa vám lepšie a bezpečnejšie jazdilo práve na nových. Nové pneumatiky sú nielen bezpečnejšie, ale hlavne sa vám bude na nich jazdiť jednoduchšie, podobne ako na dobre nafúkaných gumách oproti prázdnym.

Pozor na vodu

Bicykel znesie celkom hrubé zaobchádzanie, vodu však znáša ťažko, najmä v prípade, že sa vo vlhkom prostredí zdržuje aj dlho po jazde. Na jar si všimnete, že vám bicykel prežrala korózia. Všetky veci, ktoré treba mazať, poriadne namažte. TIe, ktoré môžu korodovať, po jazde vždy utrite.

Bicykel riadne umývajte

Keď cez leto donesiete domov zaprášený bicykel, nič vážne sa mu nestane. Keď vám na ňom zatvrdne blato a kamienky, môžete si rozodrať pneumatiky. O soli, s ktorou v zime solia cesty nehovoriac. Bicykel musí byť vždy čo najrýchlejšie umytý a zbavený všetkých veľkých nečistôt.

Brzdy a gumy potrebujú väčšiu starostlivosť

Na cestnom bicykli sú brzdy často rozhodujúcim faktorom medzi životom a smrťou. Obzvlášť v situáciách, do ktorých nás dostávajú mnohí netolerantní vodiči. Je veľmi dôležité dbať na to, aby ste na gumách a brzdách nemali napríklad olej. V kombinácii s mokrou vozovkou by ste sa šmýkali ako na ľade.

Nezabudnite sa lepšie obliecť

Že býva väčšia zima vie každé dieťa. Že z toho bolia kolená a chrbát, vedia hlavne dospelí. Nehrajte sa na frajerov a pekne sa oblečte. Chránite tým hlavne svoje zdravie, každý jeden výjazd s holými kolenami na bicykli pri nízkej teplote sa vám bude pripomínať počas celej penzie.

 

 

You may also like