Chcete poznať históriu pánskych mikín?

Chcete poznať históriu pánskych mikín? Je naozaj zaujímavá

by spravca

Pánska mikina spĺňa všetky predstavy o oblečení, ktoré sa dá kombinovať do nekonečna, patrí medzi cenovo dostupné a predovšetkým je pohodlné. Ak máte mikiny vo svojom šatníku, iste si neviete predstaviť, že by neexistovali. Za mikiny v našom módnom živote vďačíme náhode a samozrejme Američanom. Práve v krajine za veľkou mlákou sa začala písať história mikín.

Za všetko môže zima v sklade

Dnešné mikiny sa asi nepodobajú na pôvodné, ktoré sa objavili koncom 30. rokov minulého storočia v Amerike. Prvé mikiny neboli príliš farebné a dá sa povedať, že ani zaujímavé. Išlo skôr o praktické oblečenie slúžiace na zahriatie. Mikiny uzreli svetlo sveta vďaka americkej potravinárskej spoločnosti Champion sídliacej vo veľkom jablku – v New Yorku. Pracovníci v mraziarenskom sklade s potravinami museli dlhé hodiny pracovať pri nízkych teplotách. Aby sa zahriali, obliekali si viaceré vrstvy oblečenia. To však nebolo pohodlné a z hľadiska bezpečnosti či hygieny nešlo taktiež o čistú hru. Preto sa majitelia rozhodli, že oslovia módnych dizajnérov so žiadosťou o navrhnutie dostatočne teplého, ale aj komfortného oblečenie. Tým sa podarilo vytvoriť naozaj perfektné oblečenie pre prácu v sklade – mikinu. Toto vrchné oblečenie zahrialo a zároveň neprekážalo pri práci. Mikiny mali navyše všité kapucne, takže zamestnancom chránili pred chladom aj hlavu. históriu pánskych mikín

Zo skladu do ulíc

Možno sa v ponuke obchodov s oblečením nájdu mikiny podobné tým prvým. Napríklad aj v obchode Bolf, v ktorom nájdete naozaj široký výber pánskych mikín od výmyslu sveta. Spýtať by sme sa museli už spomínaných pracovníkov skladu. Tí boli s mikinami tak spokojní, že ich začali nosiť aj počas voľného času. Mikiny sa postupne začali vyrábať vo veľkom pre účely športovania. Športovci na nich oceňovali, že zahriali pri trénovaní v prírode. Bavlnený materiál, z ktorého sa mikiny vyrábajú, v zime zahrial, v lete dobre sal pot. Zároveň sa dala využiť aj kapucňa chrániaca hlavu pred vetrom alebo slnkom. Práve kapucňa sa zapáčila ďalšej skupine ľudí, ktorí mikinu preslávili aj mimo športovísk. Boli to speváci hip-hopu nosiaci obrovské mikiny s kapucňou, ešte väčšie okuliare a reťaze. Posledné menované udalosti sa stali v 70. rokov a následne už mikinám nebránilo nič v ceste k ich celosvetovému úspechu. Postupne sa zaradili medzi najobľúbenejšie športové oblečenie, začali sa šiť pre pánov i dámy, nosili ich všetci bez rozdielu veku.

Súčasnosť je pestrá

Pri pohľade na stránky internetového obchodu Bolf zistíte, že mikiny už nie sú len športovým oblečením. Jediné, čo z ich spletitej histórie zostalo nemenné je materiál. Mikiny sa vyrábajú predovšetkým z bavlny, ale nájdete aj teplejšie verzie ušité z fleecu. Takéto mikiny sa dajú nosiť ako vrchná časť oblečenia, plne nahradia prechodnú bundu alebo kabát. Kúpte si mikinu s kapucňou a s klokaním vreckom v prednej časti, zaručene vám nebude zima na ruky a ani na hlavu. Mikiny môžu vyzerať dokonca elegantne. Hlavne modely, ktoré nemajú kapucňu a prevliekajú sa cez hlavu. Jednofarebné mikiny nájdete v šatníkoch biznismenov, ktorí ich radi nosia na neformálne stretnutia. Naopak pestrofarebné mikiny alebo mikiny s potlačou či zaujímavými detailmi preferujú športovo založení muži. Ak chcete naozaj upútať, vyberte si mikinu v žltej farbe s hrubým zipsom. Alebo vsaďte na model, ktorý kombinuje viaceré farby, napríklad rukávy červené a hlavná časť čierna. Takto by sme mohli pokračovať dlhé hodiny. Mikiny sú skrátka vhodné pre každého a na každú príležitosť.

 

 

You may also like