Čo nám hrozí pri používaní opotrebovaných pneumatík?

Čo nám hrozí pri používaní opotrebovaných pneumatík?

by spravca

S príchodom chladných mesiacov prichádza obdobie, keď si väčšina vodičov začne klásť otázku týkajúcu sa svojich zimných pneumatík. Zimné pneumatiky zohrávajú dôležitú úlohu v otázkach bezpečnej jazdy v zimných podmienkach a ich správna údržba a stav majú výrazný vplyv na bezpečnosť vodičov na cestách. Prečo je také dôležité starať sa o svoje zimné pneumatiky a aké riziká hrozia pri používaní opotrebovaných pneumatík?

Strata adhézie a zlá ovládateľnosť

Zimné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby vylepšili adhéziu a ovládateľnosť vozidla v zimných podmienkach. V prípade opotrebovaných pneumatík sa hĺbka dezénu a ich schopnosť odvádzať vodu a sneh výrazne znižuje. Strata adhézie napokon vedie k zníženiu ovládateľnosti vozidla. V typických zimných podmienkach to veru nedodá odvahu sadnúť za volant.

Dlhšia brzdná dráha a zvýšené riziko aquaplaningu

Zimné pneumatiky zabezpečujú krátku brzdnú dráhu na klzkej a mokrej ceste. Pri opotrebovaných pneumatikách sa na túto schopnosť nemôžeme spoľahnúť stopercentne. Dlhšia brzdná dráha môže viesť k ťažkým následkom v prípade náhleho brzdenia. Pri opotrebovaných pneumatikách treba rátať aj so zvýšeným rizikom aquaplaningu, čo je stav, keď pneumatiky stratia kontakt s mokrou vozovkou a takpovediac vzlietnu.

Dôležitosť pravidelného kontrolovania pneumatík

Aby sme zabránili týmto rizikám, je nevyhnutné pravidelne kontrolovať stav pneumatík, zimných i letných. S tým súvisí sledovanie hĺbky dezénu, vizuálna kontrola poškodení a opotrebovaných miest na pneumatikách, ako aj zabezpečenie správneho tlaku vzduchu. Väčšina krajín a výrobcov pneumatík odporúča meniť pneumatiky, keď hĺbka dezénu klesne na 3 mm. V niektorých prípadoch, najmä pri zimných pneumatikách, sa odporúča výmena už pri hĺbke dezénu 4 mm, aby bola zabezpečená lepšia adhézia na klzkej vozovke. Ak hĺbka dezénu klesne pod hodnotu stanovenú zákonom, je čas na výmenu pneumatík.

Samozrejme, výmena pneumatík je nutná tiež v prípade, že na pneumatikách spozorujete výrazné poškodenia. V tomto prípade už nie je dôležité riadiť sa hĺbkou dezénu, ale zdravým sedliackym rozumom. Čo je poškodené, nefunguje špičkovo.

Ak používate opotrebované zimné pneumatiky, vystavujete sa vážnym rizikám na cestách. Znížená schopnosť adhézie a zvýšená brzdná dráha môžu mať katastrofické následky. Preto pre svoju bezpečnosť a bezpečnosť ostatných udržiavajte vaše zimné pneumatiky v dobrom stave a v prípade potreby ich včas vymeňte za nové. Vaša bezpečnosť na cestách by nemala byť kompromisom.

 

 

You may also like