Mnohí z nás používajú nevhodné kancelárske stoličky. Neničíte si aj vy zdravie?

Mnohí z nás používajú nevhodné kancelárske stoličky. Neničíte si aj vy zdravie?

by spravca

Dnešní zamestnávatelia, ktorí chcú získať kvalitných a spoľahlivých zamestnancov, ponúkajú na dosiahnutie tohto cieľa vynikajúce pracovné prostredie. V tradičných firmách je preto vybavenie kancelárií zvyčajne vyhovujúce, nábytok robí všetko, čo má, ponúka ľuďom pohodlie a zohľadňuje ich zdravie. Často to však neplatí pre nábytok, ktorý používame doma. Šetríme na sebe a v nemalej miere si ničíme chrbát, poškodzujeme nohy, nadmerne zaťažujeme pohybový aparát…

Chcieť kvalitnú kancelársku stoličku by malo byť vo vašom záujme

Naozaj je… Ak pracujete z domu alebo máte vlastnú malú kanceláriu, mali by ste ju vybaviť rovnako dobre ako kvalitný zamestnávateľ. Je to najlepší spôsob, ako predísť problémom s chrbticou a kĺbmi, bolestiam hlavy, preťažovaniu krčných svalov… Viete, čo by mala vaša kancelárska stolička vedieť, aby bola “zdravá”?

Pri výbere kancelárskej stoličky by ste sa mali uistiť, že má výškovo nastaviteľné sedadlo. Rovnako je vhodné, ak je ergonomicky tvarovaná. Výšková nastaviteľnosť je dôležitá, aby ste si mohli dať nohy úplne na podlahu a neškrtili si žily pod kolenami. Ak sa tak stane, vaše nohy nie sú správne prekrvené, čo môže mať pri dlhodobom opakovaní nepríjemné zdravotné následky. Ľudia s nízkou výškou si môžu zabezpečiť aj stupienok alebo kus trámu alebo čokoľvek iné, čo zabezpečí, aby ich nohy pri sedení kolenami zvierali správny uhol.

Vaša stolička by mala mať aj lakťové opierky. Ruky by sa mali jemne opierať o stôl a podrúčky tak, aby neviseli, ale ani sa “nezabárali” až pod dosku stola.

Odporúča sa, aby kancelárske stoličky mali vysoké operadlo, aby ste si mohli kedykoľvek oprieť hlavu a uvoľniť krčné svaly. V bedrovej oblasti môžete použiť aj prídavnú opierku chrbta, ktorú možno kúpiť napríklad vo vybraných lekárňach, rehabilitačných predajniach alebo obchodoch so zdravou výživou.

Kolieska nie sú pre zábavu

Máte pocit, že kolieska na kancelárskych stoličkách sú zbytočné? Nemýľte sa. Ak máte meter alebo dva od stola, na ktorom pracujete, tlačiareň, kartotéku, kontajner na kolieskach, ktoré môžete ľubovoľne premiestňovať, nevstávajte a naučte sa, ako sa dostať na svoje miesto. Najmä tam, kde nie je potrebné vstať, to nerobte. Ušetríte si kĺby a najmä vo vyššom veku pomoc koliesok a posúvania oceníte.

Kolieska vyberajte s ohľadom na podlahovú krytinu v miestnosti. Ak máte na podlahe koberec, lepšie sú kolieska s väčším priemerom. Kolieska s menším a väčším priemerom sú vhodné na dlažbu alebo linoleum či plávajúce podlahy. Pokiaľ ide o stredy, je lepšie, ak sú vyrobené z kovu.

Ak máte nadváhu alebo ste k nej náchylní, nezabudnite na hmotnostnú nosnosť kancelárskej stoličky. Len tak sa vám nestane nepríjemná nehoda, pri ktorej môže stolička prasknúť a odlomiť sa jej časť.

Na Hawaj.sk nájdete kancelárske stoličky vo výbornej kvalite za rozumné ceny. Pozrite sa sami a vyberte si takú, ktorá sa vám páči a zároveň spĺňa všetko, čo potrebujete.

You may also like