Najlepšie chovateľské pletivo pre dobytok: čo brať do úvahy? 

Najlepšie chovateľské pletivo pre dobytok: čo brať do úvahy? 

by spravca

Na oplotenie ohrady, výbehu alebo pasienku pre hospodárske zvieratá sa využíva chovateľské 6-hranné pletivo, uzlové pletivo a zvárané siete.

Vhodne zvolené oplotenie výbehu pre hospodárske zvieratá ich chráni pred nástrahami okolitého prostredia a, naopak, zabraňuje tomu, aby ušli. 

Čo vziať do úvahy pri výbere najlepšieho chovateľského pletiva? 

Druh dobytka 

Pri hľadaní pletiva na oplotenie pozemku pre dobytok myslite v prvom rade na to, ktoré zvieratá má chrániť. Hospodárske zvieratá, ako napríklad ošípané, kone, ovce, kozy či hovädzí dobytok, sú v niektorých smeroch špecifické. Tomu prispôsobte aj výber konkrétneho typu chovateľského pletiva. 

Pevnosť a výška pletiva 

Pevnosť pletiva sa odvíja od druhu dobytka a umiestnenia pasienku. Výbehy pre zvieratá v blízkosti lesov potrebujú bezpečnejšie pletivo kvôli medveďom, vlkom či líškam. Napríklad na oplotenie pozemku, ktorý bude čiastočne slúžiť aj ako výbeh pre ošípané, je dobrou voľbou 6-hranné poplastované alebo pozinkované pletivo, s veľkosťou oka od 13 do 25 mm, vo výške 50 a 100 cm. Alternatívou sú zvárané siete. Na oplotenie výbehu pre kone či hovädzí dobytok je vhodné zvoliť pevné uzlové pletivo, disponujúce drôtom v priemere 2 až 2,8 mm, vo výške do 2 metrov. 

Terén 

Chovateľské pletivo je zhotovené tak, aby bolo použiteľné aj v nerovnomernom teréne, nakoľko pasienky alebo pozemky, určené na chov zvierat, sú väčšinou situované v blízkosti lesov, v mierne zvlnených či kopcovitých terénoch. Terén výborne kopíruje napríklad uzlové pletivo. 

Kvalita a životnosť 

Jednotlivé druhy chovateľského pletiva sa od seba líšia aj úrovňou kvality. Také zvárané siete sú odolné voči korózii vďaka pozinkovaniu po zváraní, alebo vysokoadhéznemu plastu. 

Cena 

Dôležitým faktorom pri voľbe oplotenia pre hospodárske zvieratá je cena. Avšak nemala by byť rozhodujúca, nakoľko výbeh pre zvieratá bude slúžiť niekoľko rokov. Je dôležité, aby bol kvalitný a bezpečný. 

 

You may also like