saunovanie oddych pre telo aj myseľ

Oddych pre telo aj myseľ

by spravca

Saunovanie, ktoré má vo Fínsku už tisícročnú tradíciu a využíva sa najmä na relaxáciu, je čoraz viac populárnejšie aj v mnohých iných krajinách. Nové dôkazy naznačujú, že čas strávený v saune je spojený s viacerými zdravotnými prínosmi a preto ho odporúča aj veľa lekárov. Prinášame 5 hlavných dôvodov, prečo je dobré vydať sa cestou saunovania.

Dôvod číslo 1: sauny zlepšujú celkové zdravie

Historický pôvod sáun sa vyvinul v Škandinávii. Prvé sauny boli jednoducho zemné jamy, pokryté zvieracími kožami. Už vtedy však riešili zdravotné problémy, medzi ktoré patrili napríklad úzkosť a stres.

Teplo zo sauny poskytuje úľavu zo stresu viacerými spôsobmi – uvoľňuje svaly, zlepšuje krvný obeh a stimuluje vyplavovanie serotonínu (hormónu šťastia). Možnosť „tepelného kúpeľa“ v domácnosti je veľmi praktická. Vlastná domáca sauna poskytne príležitosť k nadobudnutiu uvedených výhod vždy, keď sa pre to v daný moment rozhodnete.

Dôvod číslo 2:  sauny zmierňujú stres

Počas úzkostných situácií sa v tele vyplavuje stresový hormón – kortizol a jeho vysoká hladina vedie k mnohým zdravotným problémom (nie nadarmo sa hovorí, že všetky choroby sú zo stresu, len pohlavné z potešenia). Teplo dopomáha k regulácií kortizolu v krvi, pričom stimuluje tvorbu serotonínu, vďaka ktorému sa cítime dobre.

Dôvod číslo 3:  sauny môžu navodiť hlbší spánok

Mnohí návštevníci sauny na celom svete spomínajú na hlboký spánok, ktorý pociťujú po návšteve sauny. Každý človek je individuálny a preto potrebuje pre proces ľahšieho zaspávania konkrétne aspekty, ktoré mu k tomu dopomôžu. Vyskúšajte rôzne typy sáun, aby ste objavili ideálny druh na uvoľnenie a navodenie hlbšieho spánku.

Otestujte infrasauny, ktoré sa zahrievajú pomocou infračerveného žiarenia. Infrasauna nepotrebuje pre proces zahrievania vodu (v tom sa líši od parnej sauny). Vo výsledku budete cítiť len upokojujúce teplo, prinášajúce rôzne zdravotné aj psychické benefity.

Dôvod číslo 4: sauny odplavujú toxíny prostredníctvom potenia

Hlboké potenie má viacero preukázaných zdravotných prínosov ktoré sa dajú dosiahnuť prostredníctvom pravidelného saunovania. Ide napríklad o zníženie hladiny olova, medi, zinku, niklu, ortuti a iných toxínov, ktoré sa bežne vstrebávajú do tela cez interakcie s vonkajším prostredím.

Saunovanie sa dá rozdeliť na cykly, kde pri prvom zostanete v saune približne 10 až 15 minút. Nasleduje nárazové ochladenie. Pokiaľ máte vnútornú saunu, následne si môžete dať studenú sprchu, alebo vojsť do vane napustenej studenou vodou.

Vonkajšia sauna na dvore ponúka tiež zaujímavé spôsoby, ako sa ochladiť. Po saunovaní sa ponorte do bazéna, alebo na seba nárazovo vylejte vedro s ľadovou vodou. Celý cyklus zopakujte minimálne 2 – 3 krát. Takýmto spôsobom nadobudnete silnú imunitu, zvýšite prietok v krvi a v neposlednom rade cez pokožku vyplavíte škodlivé toxíny. Pravidelné saunovanie (približne 4 až 7 krát týždenne) tiež znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby a demencie.

Dôvod číslo 5: relax – saunovanie je jednoducho príjemné

Sauna je nielen príjemná, ale aj prospešná pre telo. Či už ide o fyziologické zmeny, ktoré sa dejú počas tepla v saune, alebo jednoducho o čas strávený v upokojujúcom a tichom ústraní sauny, každý používateľ sa zhodne na tom, že sauna je útočisko, kde si môže oddýchnuť telo aj myseľ.

Zároveň však netreba zabúdať na obozretnosť – jednou z najdôležitejších vecí, ktoré si treba zapamätať pri používaní sauny, je pomalý postup. Hoci sa sauny všeobecne považujú za bezpečné a ponúkajú potenciálne zdravotné výhody, je dôležité zabrániť možnej dehydratácii.

 

You may also like