Najväčšie zlozvyky pri šoférovaní

by spravca

Všetci to dobre poznáme. Každodenný zhon, občas nízke sústredenie, cesta spamäti alebo ťažká noha na pedále. Toto všetko sú len čiastočné zlozvyky, ktoré majú dlhoroční vodiči na cestách. Chcete vedieť, ktorými zlozvykmi trpia šoféri najčastejšie? Prečítajte si nasledujúci článok.

Fajčenie za volantom

Fajčenie je samo o sebe obrovským zlozvykom v živote človeka. Do väčších rozmerov prerastá, ak si musíme zapáliť priamo v aute. Vozidlo je uzavretým priestorom a čalúnená či kožená výbava môže veľmi rýchlo napáchnuť cigaretovým dymom. Po čase vybledne a celé auto nepríjemne zapácha. Čo je ale horšie, počas fajčenia sa vodičovi znižuje koncentrácia. V takýchto situáciách môže dôjsť až k havárii vozidla. S podobným zlozvykom je všetko o niečo náročnejšie. Zoberme si také požičanie auta. Akákoľvek autopožičovňa bude mať výhrady proti cigaretovým ohorkom vo vozidle. Preto sa zamyslite nad týmto zlozvykom ešte skôr ako do auta sadnete.

Pozor na obuv

Vodič musí svoje vozidlo dokonale ovládať. To je možné vďaka pedálom, na ktoré pôsobíme silou. Veľmi dobre vieme, že pedále automobilu sú pomerne citlivé, preto musíme mieru rozsahu pedálu cítiť v nohách. A na to potrebujeme vhodnú obuv. Takú, kde dobre pocítime ťah vozidla a zároveň moment, kedy brzdový pedál zaberá až príliš. Problémové sú topánky s opätkami v prípade dám. Pre pánov sú zas špecifické hrubé podrážky na zimných topánkach. Pre spoľahlivé ovládanie vozidla by sme mali mať tieto veci “v nohách”. Preto nebráňme sami sebe v pohodlnom šoférovaní.

Preplnené vozidlo

Poznáte to. Idete z výletu, kde ste stretli známych a ponúknete sa, že ich vezmete domov. Máte však k dispozícii len päťmiestny sedan a preto zariskujete pokutu a natlačíte sa tam. Ani takéto šoférovanie nie je bezpečné. Takýto zlozvyk môže viesť k tomu, že v prípade menšej dopravnej nehody dôjde k zraneniam, ku ktorým by dôjsť nemuselo. A dôvod? Preplnené vozidlo. Či už hovoríme o osobách alebo nejakom rozmernejšom náklade, uvažovať by sme mali vždy pred jazdou. Nenapadol vám prenájom mikrobusu? V dnešnej dobe nejde o drahú záležitosť. Dohodnite sa s priateľmi na dovolenke či menšom spoločnom výlete. Cestovať môžete jedným autom a neporušíte žiadne pravidlo cestnej premávky. Takže z vás opadne stres pred prípadnou policajnou kontrolou.

 

You may also like