Oceľové snehové reťaze. Správna voľba pre každý typ vozidla

by spravca

Šoféri, ktorí často jazdia do horských oblastí iste vedia, že by si mali do kufra pribaliť snehové reťaze. Snehové reťaze si musíte kúpiť nielen kvôli zvýšeniu bezpečnosti jazdy, ale aj kvôli tomu, že ich nasadenie prikazuje vyhláška. Použitie snehových reťazí je povinné všade tam, kde je umiestnená značka Snehové reťaze, a to v prípade, ak je na ceste súvislá vrstva snehu či ľadu. Ich absenciu oľutujete po vysokej pokute vy i vaša peňaženka. Preto si ihneď zaobstarajte snehové reťaze. Najlepšie oceľové.

Prečo práve oceľové reťaze

Oceľové snehové reťaze sú dostatočné odolné, aby zvládli aj ten najnáročnejší terén. Vyrábajú sa vo všetkých typoch a na všetky modely vozidiel. Medzi oceľovými reťazami si iste vyberú majitelia väčších osobných automobilov, pre ktorých sú určené reťaze na SUV 4×4. Zabudnúť na snehové reťaze by nemali ani vodiči nákladných vozidiel. K dispozícii majú zosilnené reťaze na dodávky. Na výrobu oceľových reťazí sa využíva ušľachtilá oceľ obohatená o odolné materiály akými sú napríklad titán alebo nikel. Ak potrebujete reťaze, ktoré vám pomôžu v extrémnych podmienkach, zaobstarajte si model s čo najväčším priemerom oceľového materiálu. S takýmito reťazami vám nebude robiť problém hlboký sneh a ani poriadne hrubá vrstva ľadu. Pri kúpe reťazí sa informujte aj na spôsob nasádzania na pneumatiky. Môžete sa stretnúť s typmi, ktoré sa nasadzujú prakticky sami a aj s takými, pri ktorých budete musieť ich nasadenie trénovať. Ak nie ste veľmi manuálne zruční, vsaďte na samoupínacie snehové reťaze.

Dôležitý je vzor reťazovej siete

Klasikou medzi reťazami sú rebríkové snehové reťaze, ktoré sa však ťažko nasadzujú. Zároveň sú vhodné skôr pre nákladné automobily. Snehové reťaze so stopou v tvare písmena X alebo H dokonale prekrývajú pneumatiky, sú bezpečné aj pre malé vozidlá a ich nasadenie je oveľa jednoduchšie ako u rebríkových typoch. Ak vám nerobí problém vyššia investícia, kúpte si snehové reťaze so šikmou stopou. Tieto reťaze sú najmodernejšie a najviac bezpečné. Ich pokrytie na pneumatike má najvyššiu účinnosť a práve pri tomto type sa najčastejšie stretnete s komfortným samoupínacím systémom. Možno sa vám budú reťaze so šikmou stopou zdať až príliš drahé, ale myslite na to, že vám vydržia zo všetkých typov reťazí najdlhšie. V prípade, že jazdíte do hôr len občas, môžete ušetriť vďaka textilným reťaziam. Textilné reťaze síce nemajú tak vysokú účinnosť ako oceľové, ale svoju úlohu splnia. Nezaberú vám v kufri veľa miesta a ich nasadenie nie je zložité. Na záver malé upozornenie. Pri jazde so snehovými reťazami nezabudnite na maximálnu rýchlosť, ktorá je 50 km/h. V opačnom prípade by mohlo prísť k poškodeniu pneumatík.

 

 

You may also like