Praktické tipy a inšpirácie, ako si zariadiť kúpeľňu podľa vašich predstáv

Praktické tipy a inšpirácie, ako si zariadiť kúpeľňu podľa vašich predstáv

by spravca

Máte chuť a motiváciu renovovať alebo oživiť vašu kúpeľňu? I keď sa kúpeľňa môže zdať na renováciu ako jedna z tých drahších miestností v domácnosti, nemusí to tak byť. Vylepšením malých detailov alebo pridaním niekoľkých prvkov môžete rýchlo a jednoducho pozdvihnúť vzhľad a dojem vašej kúpeľne bez toho, aby ste museli míňať množstvo peňazí.

Ak aj vy túžite po novom vzhľade vašej kúpeľne, prinášame vám niekoľko tipov a inšpirácií ako si vylepšiť bývanie a vyčarovať oázu pokoja aj bez veľkej námahy.

Faktory, ktoré treba zvážiť pred zariaďovaním

Veľkosť

Ak staviate alebo rekonštruujete, je iba na vás, aká veľká bude kúpeľňa. Pri veľkých sa obmedzovať nemusíte, no treba počítať s vyššími výdavkami. Menšie kúpeľne sú síce ekonomickejšie, no dostať do nich všetko, čo je potrebné, môže byť niekedy veľkou výzvou.

Ak veľkosť kúpeľne ovplyvniť nemôžete a musíte pracovať s tým, čo máte, treba myslieť na to, aby kúpeľňa nie len dobre vyzerala, ale bola aj funkčná a umožňovala dostatočný pohyb pre všetkých členov rodiny.

Starostlivosť

Na údržbu kúpeľne treba myslieť už pri plánovaní a zariaďovaní. Dôležitá je dostupnosť k povrchom a treba sa vyhýbať špáram, ktoré sa vo vlhkom prostredí rýchlo zanesú alebo začnú plesnivieť. Úložný priestor a skrinky na kozmetiku a ďalšie pomôcky vám uľahčia upratovanie a postarajú sa aj o poriadok.

Štýl

Aj napriek tomu, že bytový dizajn sa riadi módnymi trendami, pred kúpou všetkých noviniek a vymožeností si zvážte, či sa vám všetky doplnky budú páčiť aj o niekoľko rokov. Kúpeľňa sa totiž plánuje dlhodobo a bola by škoda, keby ste ju o pár mesiacov museli opäť renovovať.

Tip: Plánujete renováciu celej domácnosti? Viete na čo si dať pozor pri rekonštrukcii kuchyne?

Bezpečnosť

Z hľadiska bezpečnosti musí byť kúpeľňa naplánovaná precízne a odborne, aby sa zabránilo potenciálnym rizikám. Ak si v niečom nie ste istí, odporúčame vám zavolať si odborníkov na elektrinu a celkové zabezpečenie.

Cena

V neposlednom rade si treba urobiť aj cenový prieskum a ponuky rôznych firiem a obchodov a dané výsledky porovnať. Zvážte váš rozpočet, plánujte realisticky a počítajte aj s nejakou rezervou.

Podlaha do kúpeľne

Podlaha v kúpeľni by mala byť nielen príjemná, ale taktiež by mala spĺňať určité funkčné kritériá, akými sú napríklad vodeodolnosť a ľahká údržba. Na výber podlahy máte možnosť zvoliť si z niekoľkých materiálov, najčastejšie je to:

Dlažba

Klasikou je nepochybne dlažba, ktorá môže byť keramická alebo gresová. Jej výhodou je vysoká odolnosť voči vlhkosti a jednoduchá starostlivosť. Nevýhodou môže byť pocit chladu, tvrdý povrch alebo škáry, v ktorých sa môže hromadiť nečistota.

Drevo

I keď sa vám možno drevená podlaha do kúpeľne môže zdať nevhodnou, aj drevo môže byť skvelou voľbou. Prírodný povrch je príjemný na dotyk a vyzerá esteticky. Ideálnou voľbou do kúpeľne sú exotické dreviny, ktoré sú ošetrené špeciálnou impregnáciou. Pri dreve vás môže odradiť jeho vysoká cena.

Kameň

Kamenná dlažba do kúpeľne je veľmi luxusné riešenie, no aj finančné náročné. Podlahy sa vyrábajú sa z hornín ako mramor, žula, v niektorých prípadoch je to aj bridlica, ktorá sa pýši originálnym povrchom. Veľkou výhodou kamennej podlahy je odolnosť a dlhá životnosť. Navyše nezapácha a je vhodná aj pre alergikov.

Laminát

Menej často sa využíva aj laminátová podlaha, ktorá imituje dizajn dreva. Výhodou je nižšia cena oproti drevu a jednoduchá inštalácia. Laminát je v kúpeľni náchylnejší na poškodenie a ani pocit tepla od neho nečakajte.

Vinyl

Pomerne nový druh podláh, ktorý sa stáva čoraz obľúbenejším je vinyl. Je cenovo dostupný a dokáže dokonale imitovať drevenú podlahu, dlažbu, ale aj iné materiály. Okrem toho je odolný, ľahko sa čistí a hodí sa aj na podlahové kúrenie.

Liata podlaha

Ak túžite po niečom luxusnejšom, liata podlaha môže byť pre vás to pravé. Je odolná, vodotesná a trvácna. Pri voľbe liatej podlahy určite oceníte aj bohatú farebnú škálu a rôzne prevedenia. Počítať však treba s vyššou cenou.

Linoleum

Tento prírodný materiál vám asi predstavovať nemusíme, pretože už po niekoľko rokov je hitom pre podlahy, a to nielen do kúpeľne. Má asi najrozmanitejšiu ponuku farieb a vzorov, je biologicky odbúrateľné a aj cenovo nenáročné.

Korok

Veľmi populárnou sa stáva aj podlaha z korku. Má skvelé tepelné a zvukovo-izolačné vlastnosti, mäkký povrch a je veľmi príjemný a pohodlný pre bosé nohy. Korok si však vyžaduje určité ošetrenie, aby bol odolný voči vode a mechanickému poškodeniu.

Čo by vám v kúpeľni nemalo chýbať

Čo by vám v kúpeľni nemalo chýbať

Umývadlo

Umývadlo, vaňa alebo sprchový kút sú prvky kúpeľne, ktoré určujú jej charakter. Pri renovácii, by ste jeho kúpu nemali podceniť. Na trhu je množstvo typov a štýlov a ak máte možnosť umývadlo vymeniť, na výber máte z nasledujúcich základných typov:

 • Samostatné umývadlo
 • Piedestálové umývadlo
 • Nástenné umývadlo
 • Zápustné umývadlo
 • Umývadlo na doske
 • Nábytkové umývadlo
 • Dvojumývadlo
 • Umývadielko

Vaňa a sprchový kút

Každá kúpeľňa je iná a líši sa nielen veľkosťou, ale aj dĺžkou a výškou stien. Dnes už výnimkou nie sú ani atypické priestory. Skôr, ako si teda vaňu vyberiete, uistite sa, že aj po jej umiestnení vám v kúpeľni zostane dostatok miesta na pohyb, prípadne aj pre ďalšie prvky a doplnky.

V malých priestoroch nemusí byť vaňa súčasťou kúpeľne a často ju nahrádzajú sprchové kúty a to práve kvôli úspore miesta.

Zrkadlo

Zrkadlo

Zrkadlo je nielen dizajnový, ale aj praktický doplnok, ktorý by vám v kúpeľni nemal chýbať. Zrkadlo by malo byť vyrobené z kvalitných materiálov, teda kvalitného skla a pevných rámov. Mnoho ľudí dnes siaha po LED zrkadlách, ktorých svetlo oceníte najmä pri líčení a starostlivosti o pleť. Vhodnou alternatívou v malých kúpeľniach môže byť aj skrinka so vstavaným zrkadlom.

Osvetlenie

Čo sa týka osvetlenia do kúpeľne, niekedy je často podceňovanou témou. Správne svetlo je dôležité, aby priestor plnil svoju funkciu a vy ste sa cítili príjemne. V ideálnej kúpeľni by sa mali nachádzať základné typy osvetlenia a to základné, ambientne, stropné a pracovné. Na výber máte opäť z rôznych prevedení, všetko bude závisieť od veľkosti vašej kúpeľne.

Kúrenie a odsávanie

Pri zariaďovaní domácnosti by ste nemali zabúdať ani na zateplenie. Na vykúrenie studenej kúpeľne máte niekoľko možností:

 • rebríkový radiátor
 • doskový radiátor
 • podlahové kúrenie
 • elektrický ohrievač

Na odstránenie vlhkosti aj pachov je dôležitý odsávač alebo ventilátor do kúpeľne.

Kúpeľňový nábytok

Ako sme už spomínali, vaša kúpeľňa by mala byť nielen krásna, ale aj praktická. Pri výbere nábytku myslite na dostatok úložného priestoru, aby ste všetko, čo nebudete potrebovať mohli šikovne schovať.

Závesné skrinky a skrinky pod umývadlo sú vhodné najmä do menších kúpeľní. Ak máte v kúpeľni dostatok miesta môžete si kúpiť aj vyššie skrinky alebo kúpeľovú súpravu, ktorá ponúka kompletné vybavenie v jednom dizajne.

Spotrebiče a príslušenstvo do kúpeľne

​​Ideálna kúpeľňa sa samozrejme nezaobíde bez vhodných spotrebičov a príslušenstva. Úplným základom, bez ktorého si kúpeľňu nevieme predstaviť, je práčka, sušička alebo rovno ich spojenie 2 v 1. Medzi menšie spotrebiče, ktoré dnes už ocení nielen každá žena, patrí fén, žehlička na vlasy, elektrická kefka na zuby či osobná váha.

Absolútnym hitom v moderných kúpeľniach je domáca sauna, ktorá je čoraz viac populárnejšia už aj v našich končinách. Nielenže sauna pôsobí blahodarne, má priaznivé účinky aj na psychiku a imunitný systém.

Pri zariaďovaní nezabudnite na doplnky, ktoré budú pre vás užitočné. Môže ísť o podložku pred vaňu alebo sprchu, uteráky, žinku, župan, papučky, dokonca aj kvety. Príjemnú atmosféru si vyčaríte pomocou vonných sviečok alebo difuzéra.

Aj napriek tomu, že vám kúpeľňa nie vždy musí pripadať ako tá najdôležitejšia miestnosť v domácnosti, to, ako bude vyzerať a ako si ju zariadíte, ovplyvní celkový dojem. Ak plánujete novú kúpeľňu alebo zvažujete prerábku tej starej, dajte si záležať a výsledok bude určite stáť za to. Aj o niekoľko rokov.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

 

You may also like