Spôsoby, ako použiť kriedové farby na drevo

Spôsoby, ako použiť kriedové farby na drevo

by spravca

Kriedové farby na drevo sú špeciálne farby, ktoré sa vyrábajú z kriedy, pigmentov a spojiva. Sú známe svojím matným finišom, dobrou krycou schopnosťou a ľahkou aplikáciou. Kriedové farby na drevo sa často používajú na renováciu starého nábytku. Môžu sa použiť aj na zdobenie stien a iných povrchov.

Kde všade využijete kriedové farby na drevo

Kriedové farby na drevo sa najčastejšie používajú na renováciu starého nábytku alebo pri snahe oživiť nábytok, ktorý vás farbou začal nudiť. Okrem toho je možné tieto farby využiť pri natieraní podláh, schodísk a iných drevených interiérových častí domu. Kriedová farba na drevo má výbornú kryciu schopnosť a veľmi dobre drží. Preto sa dá použiť aj na inom ako drevenom podklade. Veľmi dobre sa osvedčila ako farba na natieranie kovu, plastu, stien.

Kto raz vyskúšal aplikáciu kriedovej farby, ten už inú farbu nechce používať. Kriedová farba sa totiž veľmi ľahko aplikuje. K natieraniu potrebujete len farbu samotnú, štetec alebo valček. Odporúča sa použiť aj impregnácia, aby sa farba trvalejšie zafixovala a dobre čistila. Veľmi sýte a moderné odtiene kriedových farieb si získajú srdce každého, kto má rád moderný vzhľad. Špecifikom kriedovej farby je i to, že je matná a dokáže nábytku dodať rustikálny vzhľad.

Ako používať kriedovú farbu na drevo

S kriedovou farbou na drevo sa nemusia báť pracovať ani citliví ľudia a alergici. Ide o farbu netoxickú, ktorá prešla najvyššími stupňami testov zdravotnej nezávadnosti.  Pri použití kriedových farieb na drevo je dôležité povrch pred nanesením farby pripraviť. Odmastite ho a odstráňte akýkoľvek starý náter. Ak je drevo hrboľaté, môžete ho pred nanesením farby prebrúsiť. Kriedové farby na drevo sa zvyčajne nanášajú v dvoch vrstvách. Medzi vrstvami nechajte farbu úplne vyschnúť. Po vyschnutí farby môžete naniesť vrstvu vosku alebo laku na ochranu povrchu.

Ako dodať kriedovej farbe rôznu textúru

Aplikujte kriedové farby na drevo a potom jemne prejdite po povrchu brúsnym papierom. Táto technika vytvára patinovaný efekt zdôrazňujúci rôzne vrstvy farieb. Dáva tiež dreveným povrchom jedinečný vzhľad. Ak preferujete starožitný dizajn, použite kriedovú farbu na drevo a následne aplikujte tmavší vosk. Po zaschnutí brúskou odkryte farebné vrstvy. Použiť môžete aj rôzne šablóny, ktorými vytvoríte geometrické vzory. Ak chcete vytvoriť textúru betónu, farbu nanášajte špongiou alebo stierkou.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

 

You may also like