Objavte čarovný podmorský svet: šnorchlovanie pre začiatočníkov

Objavte čarovný podmorský svet: šnorchlovanie pre začiatočníkov

by spravca

Šnorchlovanie je zábavná a relatívne lacná vodná aktivita, ktorá si nevyžaduje odborné zručnosti ani luxusné vybavenie. Nie je potrebné ťahať so sebou tašku plnú ťažkého vybavenia alebo absolvovať certifikačný kurz, aby ste videli a ocenili krásu podmorského sveta. Všetko, čo potrebujete, sú základné zručnosti a dobre padnúca šnorchlovacia súprava.

Naučiť sa šnorchlovať je v skutočnosti celkom jednoduché. Stačí len prekonať nedôveru vo svoje plavecké schopnosti a obavy z toho, že si máte ponoriť tvár pod vodu a plynule pritom dýchať. Tu je niekoľko tipov, ako so šnorchlovaním začať.

Šnorchlovanie a začiatočníci

Ak ste v tejto oblasti úplný nováčik, možno vás zaujíma, čo to šnorchlovanie vlastne je. Šnorchlovanie je plávanie vo vode alebo na hladine vody s maskou a šnorchlom. Vďaka maske jasne vidíte svet pod vodou a šnorchel – špeciálna dutá trubica s náustkom na konci – vám umožňuje dýchať povrchový vzduch a zároveň držať hlavu dole. Veľmi často si človek oblečie plutvy a v závislosti od teploty tiež dvojdielne alebo jednodielne plavky alebo neoprén.

Mohlo by vás zaujímať: Dovolenka so šnorchlovaním alebo bez. Nezabudnite, ako sa obliecť na pláž štýlovo aj prakticky.

Pre začiatočníkov máme zopár odporúčaní:

  • Absolvujte lekciu alebo si šnorchlovanie prvýkrát vyskúšajte v bazéne s kompletnou výbavou na šnorchlovanie.
  • Šnorchlujte vždy s partnerom.
  • Vyberte si bezpečné miesta s plavčíkmi.
  • Opýtajte sa plavčíkov, či existujú nejaké nebezpečenstvá, o ktorých by ste mali vedieť.
  • Zostaňte v plytkých vodách, kým si nebudete v šnorchlovaní istí. Aj voda, ktorá je dostatočne plytká na to, aby ste sa v nej mohli postaviť, ukrýva fascinujúce bohatstvo.
  • Noste plutvy, aby ste mohli plávať proti silným prúdom alebo keď ste unavení.

Šnorchlovanie a neplavci

Je šnorchlovanie vhodné aj pre neplavcov? Toto je jedna z najčastejších otázok, ktoré sa objavujú v spojitosti s touto vodnou aktivitou.

Aj keď na šnorchlovanie nemusíte byť nevyhnutne olympijský plavec, pred ponorením sa do vody by ste mali byť schopní udržať sa na hladine. Mali by ste tiež vedieť efektívne používať ruky a to tak, že zvládnete voľný štýl plávania a prsia. Zíde sa vám to, ak budete potrebovať prekonať dlhšiu vzdialenosť alebo byť viac produktívni pri plávaní proti prúdu.

Šnorchlovanie však môže byť o niečo vzrušujúcejšie, ak splývanie na hladine posuniete na vyššiu úroveň. Či už sa chcete vo vode cítiť istejšie, byť pripravení lepšie reagovať na neočakávané situácie alebo máte v pláne vyskúšať freediving v plytkej vode či šnorchlovanie v miernom prúde, oplatí sa naučiť sa plávať a zdokonaliť vašu techniku ​​plávania.

Výbava na šnorchlovanie

Existujú tri hlavné časti vybavenia, ktoré budete potrebovať na šnorchlovanie: maska, plutvy a šnorchel.

Maska na šnorchlovanie

Šnorchlovacia maska ​​je najdôležitejšou súčasťou vybavenia na šnorchlovanie. Je to vaše okno do podmorského sveta. Maska na šnorchlovanie je podobná plaveckým okuliarom, až na to, že zakrýva aj váš nos. To vám umožní ponoriť si tvár pod hladinu bez toho, aby vám do nosa vnikla voda. Uistite sa, že maska ​​prilieha k vašej tvári, ale nie je príliš tesná.

Šnorchel

Šnorchel je predĺžená valcová trubica, ktorá vám pomáha dýchať, keď je vaša tvár ponorená pod vodou. Zabraňuje tomu, aby ste neustále museli zdvíhať hlavu nad hladinu, aby ste sa nadýchli.

Existujú dva typy šnorchlov: tradičný šnorchel v tvare J, ktorý je najlacnejšou možnosťou, a suchý šnorchel. Suchý šnorchel má v hornej časti ventil, ktorý zabraňuje vniknutiu vody do trubice. Je ideálny pre začiatočníkov, pretože vyžaduje menej úsilia pri používaní.

Plutvy

Plutvy sú voliteľnou súčasťou vybavenia na šnorchlovanie. Pomôžu vám zjednodušiť šnorchlovanie, a tak zdokonaliť zážitok. Plutvy pôsobia tak, že predlžujú chodidlo svojou rozšírenou plochou, čo vám dáva väčšiu silu na jeden kop. Takto môžete plávať rýchlejšie a ďalej s menšou námahou. Šnorchlovanie s plutvami je jednoduchšie, ako keď kopete naboso.

Pri výbere plutiev dbajte na to, aby vám pohodlne priliehali k nohe, ale neboli príliš tesné. Príliš tesné plutvy môžu spôsobiť pľuzgiere a nepohodlie.

Ako šnorchlovať – praktické tipy

Investujte do kvalitnej výbavy na šnorchlovanie

Častou začiatočníckou chybou je výber nesprávneho vybavenia. Kvalita vašej výstroje a to, ako vám sadne, môže mať vplyv na váš zážitok.

Výstroj na šnorchlovanie je zvyčajne dostupná aj na zapožičanie priamo na mieste, ale vlastná súprava na šnorchlovanie zaistí to najlepšie prispôsobenie.

Nácvik v bazéne

Ak ste ešte nikdy nešnorchlovali, nácvik v bazéne je dobrý spôsob, ako sa naučiť plávať so šnorchlovacou maskou a šnorchlom a správne dýchať. Keď sa aklimatizujete, cvičte v plytkej zátoke bez prúdu alebo vo vyhradenej oblasti na plávanie. Najdôležitejšie je naučiť sa plávať na hladine bez prílišnej námahy. Mali by ste plávať pomaly a zľahka dýchať.

Zlepšite svoju techniku ​​dýchania

Podmorský život je nepochybne úchvatný. Ale napriek tomu, že ste v úžase z fascinujúceho pohľadu, musíte dýchať správne. Časté krátke nádychy vás príliš rýchlo unavia, zato hlboké dýchanie vám umožní zotrvať v aktivite dlhšie.Ak plánujete plávať nižšie do hĺbky, aby ste sa bližšie pozreli na morský život, mali by ste sa naučiť, ako zadržiavať dych. Pamätajte, že pred ponorom by ste nemali hyperventilovať. Pokračujte v hlbokom a pomalom dýchaní, potom sa nadýchnite a zadržte dych.

Dobré prostredie na šnorchlovanie

Šnorchlovanie sa dá praktizovať takmer všade, pričom najobľúbenejšie miesta sú v teplých moriach s čistou vodou a takmer bez vĺn alebo prúdov. Koralové útesy so svojou pestrofarebnou a bohatou biodiverzitou sú najviac vyhľadávané, avšak podmorskú krásu môžete objavovať kdekoľvek.

Za vstupné body na šnorchlovanie sa môžu považovať pláže alebo skalnaté pobrežia v oblastiach s pokojnou alebo stojatou vodou. Existujú aj ťažšie dostupné miesta ďalej od brehu, kde je potrebný čln a sprievodca. Mnoho spoločnosti organizuje denné alebo poldenné výlety, ktoré vám umožnia vychutnať si miesta, ako sú útesy alebo ostrovy.

Ak so šnorchlovaním iba začínate, je najlepšie tak urobiť na miestach, ktoré už poznáte, napríklad v letovisku, kam sa s rodinou radi vraciate.

TIP: Viete, ako si užiť príjemnú rodinnú dovolenku s bábätkom?

Hlava pod vodu, telo na hladinu

Nacvičte si dýchanie s maskou a šnorchlom mimo vody. Zo začiatku vám to môže pripadať zvláštne, keďže s maskou nemôžete dýchať nosom, ale vďaka pomalému uvoľnenému dýchaniu sa rýchlo naučíte vdychovať a vydychovať cez šnorchlovú trubicu.

Vyberte si miesto, kde môžete kľačať alebo stáť, a voda je vám po hruď. Nakloňte sa dopredu a ponorte masku pod vodu tak, aby čiara ponoru siahala k línii vlasov a ušným lalokom. Otvorte oči, dýchajte a relaxujte.

Naučte sa, ako odstrániť vodu zo šnorchla. Ak voda zateká do šnorchla, silno vyfúknite vzduch do šnorchlovej trubice. Voda bude vystreľovať z hubice von alebo odtečie cez spodný jednosmerný preplachovací ventil, ak taký váš šnorchel má.

Odrazte sa z dna a položte sa na hladinu vody tak, aby ste boli vo vodorovnej polohe. Nohy by ste mali mať natiahnuté za sebou a ruky po bokoch. Uistite sa, že sa nedotýkate dna. Tvár udržujte vo vode. Uvoľnite sa a dovoľte prirodzenému vztlaku vášho tela, aby vás nadnášal. Ak sa vám zdá, že vaše telo klesá, jemne kopnite nohami.

Keď sa s ležaním na vode a so správnym dýchaním zžijete, skúste sa pohnúť vpred. Kopte nohami pod hladinou. Ruky nechajte vedľa tela, alebo ich spojte za chrbtom, aby ste dosiahli optimálnu polohu.

Za ako dlho sa naučíte šnorchlovať?

Naučiť sa základy šnorchlovania trvá asi 30 minút. Ak sa vo vode cítite dobre a považujete sa za dobrého plavca, stačí si nasadiť šnorchlovaciu súpravu a môžete sa vydať za dobrodružstvom. Určite odporúčame začať v nenáročných podmienkach.

Ak ste doteraz nemali masku na tvári, venujete nejaký čas aj tréningu jej nasadzovania a správnej techniky dýchania. Vyhraďte si približne hodinu, aby ste si osvojili osvedčené postupy používania masiek a naučili sa správne dýchať. Môžete tiež absolvovať základný kurz, kde z vás približne do dvoch hodín urobia hotového šnorchlistu.

Povezte šnorchlovaniu “áno”

Šnorchlovanie môže poskytnúť množstvo výhod pre duševné aj fyzické zdravie. Čas strávený vo vode dokáže odbúrať stres a podporiť relaxáciu. Upokojujúci účinok vody zas znižuje krvný tlak a spomaľuje srdcový tep. Šnorchlovanie vás navyše dostane do najlepších lokalít na potápanie v Európe, aby vám ponúklo blízky kontakt s morským životom a pohľad na krásnu scenériu.

Je úzko späté s plávaním, ktoré má pozitívny vplyv na zdravie kostry a kardiovaskulárneho systému. Navyše ide o športovú aktivitu, pri ktorej pracujete s väčším množstvom svalov ako pri väčšine iných fyzických aktivít: nohy, ruky, jadro a chrbát.

Na záver

Skutočná radosť zo šnorchlovania je nechať sa nadnášať slanou vodou a zároveň si užívať úžasný podmorský život okolo vás. Tento vodný šport sa dá ľahko naučiť a vyžaduje si len niekoľko zručností a veľmi málo vybavenia. Ale existuje niekoľko pravidiel, ktoré by sa počas šnorchlovania mali dodržiavať.

Vždy pamätajte na to, aby ste s morským prostredím zaobchádzali opatrne a zdvorilo. Pamätajte na to, že more či oceán bude taký dobrý k vám, akí dobrí budete vy k nemu. Nedotýkajte sa koralov alebo morských živočíchov, pretože ich môžete zraniť.

Venujte tiež pozornosť tomu, čo sa deje okolo vás. Narážanie do iných šnorchlistov pravdepodobne pokazí zážitok vám aj im.

Nevzdávajte sa po prvých neúspechoch. Chce to len cvik a osvojenie si správnej techniky. Za tú námahu to však stojí. Šnorchlovanie vám totiž ukáže čarovné miesta, ktoré ste doteraz mohli obdivovať iba na fotkách či v dokumentárnych filmoch.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s: Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov

 

You may also like