Využite voľný čas naplno a skúste lukostreľbu!

by spravca

Radi skúšate nové veci? Obľubujete šport a adrenalínové zážitky? Dokopy ich so sebou prináša lukostreľba a streľba z kuše! Luky a kuše sú voľne dostupné pre všetky vekové kategórie, a tým pádom môže športovať a zabávať sa celá vaša rodina.

Ak premýšľate, s akým lukom začať, prípadne či existujú aj iné alternatívy, radi vám pomôžeme s výberom. Chcete vedieť viac o pozitívach a negatívach lukov a kuší? Tak poďme na to.

Možno ste už zvažovali kúpu luku, no nemali ste istotu, či kupujete ten správny. Pravdepodobne ste sa stretli s rozdelením lukov na kladkové a reflexné. Sú to dva najpoužívanejšie typy a každý je niečím špecifický.

Reflexný luk je pre začiatočníkov v lukostreľbe tou najlepšou voľbou. Je tvorený tromi časťami – madlom, ramenami a tetivou. Jeho výhodou je jednoduché ovládanie a pomerná presnosť streľby. Na druhej strane kladkový luk je vďaka prepracovanej technológii kladkového systému veľmi presný a zároveň silný. Oproti reflexnému luku využijete menej sily pri náťahu a vaša streľba bude vďaka tomu presnejšia a zvládnete aj viac opakovaní s rovnakou presnosťou.

Je tu ale aj možnosť zaobstarať si kušu. S nadsázkou sa dá povedať, že kuša je menší luk položený na telo zbrane so spúšťou. Také jednoduché to ale nie je a skúsení borci by vám ľahko tento popis vyvrátili.

Na začiatok vám odporúčame skúsiť pištoľovú kušu. Je menšia, nemá takú silu, no dá vám pocítiť, aké to je strieľať z kuše. Môžete použiť šípky alebo guličky. Ak sa vám kuša zapáčila, skúste kladkovú alebo reflexnú. Tieto dva druhy sa používajú na športovú i na loveckú činnosť. Ich sila a presnosť sú na najvyššej úrovni a poctivým tréningom viete dosiahnuť veľmi rýchlo dobré výsledky. Najsilnejšie kuše dokážu dokonca prestreliť dvere auta, takže si dávajte veľký pozor!

Čo potrebujete vedieť a ako si správne vybrať

Pri kúpe kuše či luku treba zohľadniť množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú ich použitie a účel, za ktorým si ich ľudia nakupujú. Napríklad sila náťahu. Reflexný luk s väčšou silou a silnejšiu kušu je fyzicky náročné naťahovať. Z tohto hľadiska je lepší kladkový luk alebo kuše s naťahovačom tetivy. Ľahšie naťahovanie vám umožní viacero opakovaní bez straty kvality presnosti.

Ďalším faktorom je rýchlosť opakovania streľby. Luky budete môcť využiť rýchlejšie na ďalšie použitie, stačí iba zobrať šíp, natiahnuť a páliť. Kuše je nutné pred každým použitím pracne natiahnuť oboma rukami alebo naťahovačom. Na druhej strane, v prípade potreby, môžete mať kušu stále nabitú, no luk nie.

V rámci tréningu a zlepšovania sa v používaní výrazne vedie kuša. Síce je ovládanie pracnejšie, no streľba je jednoduchšia a v priebehu pár hodín viete trafiť menší cieľ i na 30 metrov. Súvisí to aj so zaťažením svalov, ktoré sa viac využívajú pri náťahu tetivy luku. Zároveň však náťah tetivy kuše spotrebuje dvojnásobok sily ako náťah luku, ak chcete vystreliť šíp tou istou rýchlosťou. Tu už ide o vaše rozhodnutie, či chcete mať viac pokusov nie tak presných, alebo menej a presnejších.

Kuša sa vám bude lepšie používať v obmedzenom priestore a pri streľbe z krytu. S kušou sa môžete schovať za krík alebo strom, no s lukom to už tak ľahké nebude. Pre dobrú lukostreľbu je dôležitý postoj a začiatočníkom trvá trochu dlhšie správne zamieriť.

Kuše sú kvôli mechanizmom všeobecne ťažšie a hlučnejšie ako luky, čo je pri športovej streľbe nepodstatné, no napríklad pri love je ticho kľúčovým faktorom úspechu.

Už ste si vybrali?

Zohľadnili ste pri výbere všetky faktory? Ak áno, tak určite nájdete pre seba ten správny luk alebo kušu. Široký výber lukov, kuší a príslušenstva nájdete na www.afg.sk. Dajte pozor na okolie, sledujte pozorne cieľ a nech vám šípy vždy lietajú do čierneho!

 

 

You may also like