6 + 1 rada, ako jazdiť v daždi na motorke

by spravca

Či už chcete alebo nie, jazde v daždi sa občas proste nevyhnete, majte však na pamäti, že povinnú výbavu so sebou musíte mať za akéhokoľvek počasia. Keď prší, spomaľte stroj a hlavne nestrácajte hlavu. Pripravili sme pre vás 7 rád, vďaka ktorým docestujete bezpečne do cieľa.

1. Znížte rýchlosť

Možno si myslíte, že toto je inštinkt, ale nie je na škodu túto radu uviesť ako prvú. Pamätajte na to, že guma začne svoje vlastnosti na asfalte meniť hneď po pár kvapkách. Najhorší je začiatok prehánky. Prach a blato na ceste sa zmieša a vytvorí vrstvu, ktorá ráda kĺže. Preto je dobré radšej zastaviť a počkať, až dážď túto zmes spláchne.

2. Hĺbka dezénu

Najdôležitejší je tvar profilu a hĺbka dezénu. Dostatočná hĺbka dezénu sa postará o dobrý odvod vody, takže minimalizujete riziko aquaplaningu. Jazda na opotrebovaných pneumatikách je nebezpečná, preto pneu na moto vymenujte hneď v momente, keď zistíte, že je hĺbka dezénu nedostačujúca. Vyberajte iba z kvalitných značiek. Ak zbadáte miesto vzniku aquaplaningu, vždy do neho vchádzajte primeranou rýchlosťou. Pneumatiky s dobrou priľnavosťou na mokrom povrchu a pri nízkych teplotách vyrába napríklad renomovaná značka Pirelli.

3. Dávkovanie plynu

Plyn ovládajte obzvlášť citlivo. Ak sa dostanete do situácie, keď sa zadné koleso pretočí, zachovejte chladnú hlavu. Plyn majte pod kontrolou a koleso sa zasa chytí. Motorky s veľkým točivým momentom sú za dažďa v nízkych otáčkach horšie ovládateľné, pretože sila na kolese sa kontroluje ťažšie než u vysokootáčivých motocyklov. Kontrolu nad ním získate, keď zaradíte vyšší prevod.

4. Oblečenie

V koženom oblečení môžete behom dažďa vydržať až 1 hodinu bez premoknutia. Aby vám nepremokli topánky, dajte nohy na stupačky a pritisknite ich k telu motorky. Proti vode vás ochráni šírka motoru. Na cesty nevychádzajte bez bundy z kvalitného nepremokavého materiálu.

Zabudnite na pršiplášte, najúčinnejšou ochranou je bunda z kvalitného nepremokavého materiálu.

Dobrá rada: Dajte si cez kombinézu savú bavlnenú mikinu, ktorá zadrží prepúšťanie vody ku kombinéze.

5. Zima na tele

Najskôr sa vám premočia rukavice. Preto si pod ne dajte igelitové rukavice, ktoré nájdete na každej benzínke. Ak cítite, že máte skrehnuté ruky, dajte si pozor predovšetkým pri brzdení. Môže sa stať, že nebudete mať v ruke správny cit.

6. Búrka

Ak cestujete v prudkom daždi, ktorý sprevádzajú hromy a blesky, radšej z motorky zlezte a poodídite od nej. Motorka vás totiž pred úderom blesku neochráni.

7. Jazda v zlom teréne

Ak cestujete po dlažobných kockách, kanáloch, koľajniciach a blízko benzínok, vyhnite sa prudkému manévrovaní. Pri jazde v koľajisku môžete ísť v priehlbine, kde sa predovšetkým široké pneumatiky budú chovať nervózne: vzniká dvojica síl v ose kolesa a po strane behúňa, ktoré sa snažia motorku nakloniť. Ak pôjdete po vyvýšenom prostriedku jazdného pruhu, hrozí tu šmyk kvôli olejom, ktoré sú zmiešané s vodou.

 

Zdroj: flickr.com

 

 

 

You may also like