Orechové maslá – zdravá proteínová bomba nie len pre športovcov!

by spravca

Každý športovec vie, že dostatočný príjem proteínov je dôležitý pre vysnívanú postavu, hmotnosť aj zdravie. Orechové maslá a pasty sú výborný spôsob ako ho získať prirodzenou cestou bez rôznych výživových doplnkov.

Prečo sú proteíny dôležité?

Proteíny udržujú zdravú pokožku, žľazy a orgány, pomáhajú budovať bunky a svaly. To, že sa nevenujete športu teda neznamená, že ich nepotrebujete. Sú totiž skvelým zdrojom energie, ktorá vydrží celý deň a nie iba niekoľko hodín, ako je tomu pri konzumácií sacharidov.  Keď budete mať dostatok bielkovín, nebudete pociťovať chuť na sladké, čo je výhoda nie len pre športovcov, ale aj pre vás. Vďaka tomu predsa môžete ľahšie chudnúť. Pokiaľ ale chcete naberať svalovú hmotu, budete musieť konzumovať viac proteínu, aby vaše svaly skutočne rástli.

Zdravé a chutné orechové pasty

Najlepšie je získavať proteíny z bežnej stravy a výborným zdrojom sú oriešky, teda aj orechové maslá. Maslá sa dajú použiť ako nátierka, prísada do smoothie alebo rôznych jedál. Orechové pasty neobsahujú konzervanty ani umelé sladidlá, takže sú zdravé.

Veľmi obľúbené je arašidové maslo, ktoré sa najčastejšie používa ako nátierka, ale môžete si ním aj dochutiť biely jogurt. Arašidy sú vynikajúce pri problémoch s trávením aj suchou pokožkou, pretože obsahujú vitamín B1. Chutné a plné proteínov je aj mandľové maslo, ktoré je vhodné miešať aj s nasekaným sušeným ovocím ako sladkú nátierku. Pridať ho môžete aj do tvarohu, kaše alebo jogurtu. Okrem svalov môžete získať aj krajšie nechty a vlasy vďaka bio kokosovému maslu, ktoré je obľúbené hlavne v ázijskej kuchyni. Vhodné je aj do smoothie, nátierok, omáčok alebo polievok. Orechové maslá majú všestranné použitie a aby ste získali dostatok proteínu, stačí ich pridávať do svojich obľúbených jedál, alebo ich vymeniť za klasické pomazánky.

You may also like