Aké vzťahy sú dnes „v móde“ ?

by spravca

Dnešné vzťahy medzi mužom a ženou sú väčšinou len krátkodobé a máloktoré vydržia skutočne až naveky. Môže to byť spôsobené mnohými faktormi ako neochota sa prispôsobiť, žiadne kompromisy, zvýšené nároky, upodozrievanie toho druhého, rozdielne predstavy u budúcnosti …

Neochota sa prispôsobiť

Dnešná doba je založená na individualizme. Všade môžeme počuť, akí sme jedineční, čo všetko si zaslúžime a čo všetko si máme dopriať. Keď človek raz nájde to, čo celý život hľadal, zrazu má pocit, že mu ešte niečo chýba. Ide v podstate o akýsi kolobeh a málokto si dokáže uvedomiť, že našiel skutočne toho pravého, ktorý bude po jeho boku v dobrom aj v zlom. O spoločnej budúcnosti premýšľajú ľudia dosť neskoro, keďže sú na svoj komfort už navyknutí a nie sú ochotní spraviť ďalší krok vpred. Prečo by mali spraviť nejakú zmenu, keď je im momentálne dobre?

Strach zo vzťahu

Záväzok v podobe partnera je pre mnohých ľudí akousi hrozbou. Majú strach, že ich sloboda a nezávislosť bude zrazu narušená či obmedzená. To je v podstate aj pravda, no vzťah dvoch ľudí nie je „väzenie“. Ide o spolunažívanie dvoch ľudí, ktorí medzi sebou komunikujú, sú si oporou, a to najdôležitejšie – milujú sa. A práve to je pre mnoho ľudí ťažké prijať. Z tohto dôvodu funguje množstvo párov vo „vzťahu – nevzťahu“, kde nie je isté, či spolu tí dvaja chodia alebo nechodia. Táto neistota je pomerne frustrujúca a nakoniec príde jeden z partnerov na to, že je lepšie zostať sám.

Partneri vedia a robia približne to isté – od varenia po pečenie, starostlivosť o dieťa až po výmenu žiaroviek či pneumatík. Jeden na druhom nie je závislý, závislosť totiž v dnešnom svete nie je vôbec žiaduca. Pokiaľ sa bude človek utvrdzovať, že nikoho nepotrebuje, bude mať asi málo dôvodov vo vzťahu aj zotrvať.

Autorské právo: antonioguillem / 123RF Reklamní fotografie

You may also like