Ako sa starať o Váš altánok a domček na náradie?

by spravca

“Kto chce niečo mať, musí o to dbať!” Toto príslovie si nájde viacero uplatnení. Ak sa však jedná o altánok alebo domček na náradie, platí dvojnásobne. Najčastejšie sa totiž vyrábajú z dreva a keďže drevo je prírodný materiál, neustále pracuje – preto sa oň treba patrične starať.

Doprajte drevu patričnú ochranu

Najskôr by sa mal aplikovať impregnačný náter. Ak ste si zadovážili do vašej záhradky nový altánok alebo domček na náradie, určite ho nezabudnite natrieť najskôr impregnačným náterom. Tieto nátery bývajú vo väčšine prípadoch bezfarebné a vysokosavé. Prenikajú hlboko do štruktúry dreva a slúžia na ochranu dreva voči škodcom, plesniam a modraniu.. Po vyschnutí tohto náteru je potrebné drevo natrieť vrchnou lazúrou alebo lakom podľa výberu. Odtieň si sa dá vybrať zo širokej škály ponúkaných farieb alebo si môžete vybrať bezfarebný a zachovať tak prirodzenú farbu a štruktúru dreva.

Náter treba pravidelne obnovovať

Každý výrobca farieb na drevo odporúča interval, ktorý by ste mali dodržať medzi jednotlivými nátermi. Predlžuje sa tým životnosť dreva a vy si tak budete môcť dlhšie užívať krásu dreva vo vašom altánku.

Pred novým náterom je najvhodnejšie starú vrstvu farby prebrúsiť. Odporúča sa to z dvoch dôvodov. Prvý je ten, že pri nanesení novej vrstvy na starý náter môže farba časom popraskať a odpadnúť. Druhý je taký, že vplyvom slnka a neustále kolísajúcej vlhkosti môže starý náter slabnúť na rôznych miestach inak a nanesením novej vrstvy by nový náter nemusel pôsobiť esteticky ako celok. Domček na náradie je celoročnou stavbou, o ktorú sa treba tiež starať, ale často sa na neho zabúda, lebo tam nie sme tak často ako napríklad v altánku.

Čo robiť ak je drevo poškodené?

Altánok, drevený domček alebo domček na náradie odolávajú častokrát nepriaznivým poveternostným podmienkam. Častokrát sa niektorá časť poškodí. V takomto prípade treba poškodenú časť zrenovovať. Starý náter vybrúsiť a poškodenú časť odstrániť alebo vyrezať s minimálnou rezervou 5mm. Následne treba vyrezanú časť pretrieť impregnačným náterom a vytmeliť. Tmel treba naniesť vo viacerých vrstvách pričom tá predchádzajúca musí byť vyschnutá. Predíde tak prasklinám. Nakoniec stačí už len jemne prebrúsiť do roviny a pretrieť farbou.

You may also like