Kedy vám poisťovňa nepreplatí škodu?

by spravca

Každý zodpovedný šofér má uzatvorené platné PZP, ktoré ho má chrániť v prípade, keď spôsobí druhej osobe škodu. Môžu však nastať aj situácie, za ktorých poisťovňa náhradu škody vyplatiť nemusí. Reč je o výlukách z poistenia, ktoré označujú situácie alebo okolnosti, pri ktorých poškodenému nevzniká nárok na poistné plnenie. Jednou z najznámejších výluk je alkohol za volantom alebo iné nepovolené látky. Navyše takto porušujete aj zákon a ak v takejto situácii ešte spôsobíte škodu, s poistným plnením sa môžete rozlúčiť. Výluk je však oveľa viac a mnoho vodičov o nich ani netuší.

Pozor na vlastnú škodu

Jednou z veľmi častých škodových situácii, pri ktorej si poisťovne uplatňujú výluku, je vlastná škoda. Ak spôsobíte škodu či už sám sebe, vašej drahej polovičke, rodinným príslušníkom alebo firme, ktorú vlastníte, s poistným plnením rátať nemôžete. Výluku si môže poisťovňa uplatniť aj vtedy, ak nezaistíte zastavené auto proti pohybu, teda nezatiahnete ručnú brzdu. Osobitnou kategóriou vo výlukách z povinného zmluvného poistenia je nemajetková, teda psychická ujma. Je komplikované ju dokázať a vyčísliť, no aj ak sa to podarí, poisťovňa ju z vinníkovho PZP neuhradí.

Stavte na dobré poistenie

PZP nepokryje všetko a treba sa zmieriť s tým, že sú výluky, ktorým sa nevyhnete. Napriek tomu by ste výber zmluvného poistenia nemali zanedbať. Výhodné poistenie si dnes môže nájsť naozaj každý z vás a dokonca uzatvoriť aj online bez toho, aby ste museli navštíviť pobočku poisťovne. Porovnanie cien PZP vám poskytne rýchly prehľad o všetkých dostupných ponukách pre vaše vozidlo, z ktorých si ľahko vyberiete presne tú, ktorá najviac zodpovedá vašim požiadavkám. Dôležité je pozorne si prečítať poistnú zmluvu a oboznámiť sa aj s výlukami, ktoré si môže poisťovňa uplatniť. Na cesty potom môžete vyraziť s istotou, že vás nič len tak nezaskočí.

 

Zdroj obrázka: pexels.com

You may also like