Ako zlepšiť platobnú disciplínu odberateľov

by spravca

Každý podnikateľ, ktorý sa venuje svojmu biznisu už dlhší čas zažil nepríjemnú situáciu s nezaplatenými faktúrami. Je to síce situácia, ktorá so sebou prináša veľa stresu, ale bohužiaľ je aj veľmi častá. Nie každý odberateľ je čestný a podnikateľské prostredie má medzi sebou mnoho čiernych oviec. Ako sa vysporiadať s dlžníkom?

Skúste problémom predchádzať

Nezaplateným faktúram môžete predísť overením nového odberateľa. Investícia do času stráveného na preverenie odberateľa sa vám celkom iste vyplatí. Dnes nájdete na internete informácie o všetkých firmách. Sústreďte sa aj na diskusie a skúsenosti iných ľudí. Platobná schopnosť firiem sa dá zistiť na mnohých portáloch. Samozrejme, že nie každý z vás rozumie výkazom, účtovným uzávierkam alebo súvahám. Ak sa chcete pustiť do spolupráce, v ktorej bude figurovať veľká finančná hotovosť, obráťte sa na špeciálne agentúry alebo účtovnícke firmy. Ak sídlite napríklad v hlavnom meste, môžete takéto spoločnosti jednoducho vygoogliť cez slovné spojenie účtovníctvo Bratislava. Zamerajte sa na renomované firmy s dlhoročnými skúsenosťami a vysokou odbornosťou. Medzi také patrí aj spoločnosť EMINEO PARTNERS, ktorá vám tiež pomôže viesť mzdové účtovníctvo, založiť firmu, poradí vám v oblasti daní alebo vás zastúpi pri jednaniach s úradmi.

Pošlite odberateľovi upomienku

Prvú upomienku za nezaplatenú faktúru by ste mali poslať po týždni od splatnosti faktúry. Upomienku môžete zaslať elektronickou formou, ale lepším spôsobom je doporučený list. V prípade, že sa nedočkáte spätnej reakcie, skúste pritvrdiť. Upozornite odberateľa na vysoké penále alebo na jeho zverejnenie na zozname neplatičov. Dávajte si však pozor a zverejnite tieto údaje len na oficiálnom registri dlžníkov. Myslite aj na to, že po troch mesiacoch od splatnosti vymožiteľnosť pohľadávky enormne klesá. Výšku penále by ste mali mať nastavenú v obchodnej zmluve.

Predaj pohľadávky a exekúcia

V prípade, že ste sa s odberateľom nedohodli ani po upomienkach, môžete dlh predať. Špecializované agentúry alebo advokátske kancelárie pracujú na základe provízie, ktorá sa platí vopred alebo až po zaplatení pohľadávky. Vopred si s nimi dohodnite pravidlá a informujte sa aj na to, aké doklady budú potrebovať na vymáhanie. Podklady vám poskytne váš účtovník, alebo účtovná spoločnosť. Väčšina z nich má s týmto bohaté skúsenosti a bude vedieť komunikovať s exekútorom priamo bez toho, aby ste touto agendou boli zaťažený vy. Aká drahá je takáto služba? To zistíte jednoducho, keď si pozriete pre účtovníctvo cenník. Na vymáhanie pohľadávky si môžete najať taktiež exekútorskú firmu. Tento spôsob vymáhania je však časovo náročný. Každé súdne pojednávanie je nepríjemným a zdĺhavým procesom. Vyberajte si preto obozretne odberateľov a spoliehajte sa na odporúčania ostatných podnikateľov.

 

 

 

You may also like