Okná z rôznych materiálov. Je to vôbec možné?

by spravca

Rozmýšľate nad kúpou nových okien a dverí, no stále sa neviete rozhodnúť, ktorý materiál a výrobcu vybrať? Výmena okien nie je lacnou záležitosťou a preto je dobré sa zamyslieť, čo všetko od nich očakávate.

Kombinujte ako sa vám zachce

Ešte pred pár rokmi sme takéto možnosti nemali, no vývoj okien a dverí taktiež napreduje. Vďaka tomu si môžeme pri zasklievaní budov splniť rôzne sny a potreby, pričom nejde len o dizajn, ale aj vlastnosti. Neexistuje jeden konkrétny materiál, ktorý by sa dal označiť za úplne najlepší, pretože každý jeden má svoje výhody a nevýhody. Práve pri kombinovaných oknách je veľkým benefitom kombinácia rôznych vlastností, ktoré splnia očakávania aj tých najnáročnejších zákazníkov.

Výrobcovia poskytujú možnosť kombinácie dreva a hliníka a plastu a hliníka. Drevené okná dokážu veľmi dobre izolovať teplo a z pohľadu dizajnu a príjemnej atmosféry sú tou najlepšou voľbou, no veľkou nevýhodou je náročná starostlivosť. Práve tá odrádza mnohých ľudí, ktorí na ne nemajú čas. V prípade zanedbania môže dôjsť nielen k zníženiu kvality, ale aj zhoršeniu vzhľadu, čo nikto nechce. Výmena okien je veľká investícia a preto je normálne, že by mali vydržať desiatky rokov. Drevohliníkové okná sú typické tým, že zvonku je použitý hliníkový profil, no vnútorná konštrukcia je drevená. Hliník v tomto prípade pomáha chrániť interiér pred nepriaznivým počasím, ktorému drevené okná nie vždy dokážu odolávať. Kombinovaním materiálov sa predlžuje aj životnosť okien, ktorá sa znásobuje. Práve hliník je známy svojou dlhou životnosťou, pretože v nezmenenej podobe dokáže vydržať aj 100 rokov. Ak sa pozrieme na cenu drevohliníkových okien, tak tie sú o niečo drahšie, ako eurookná. Je ale na vás, na ako dlho chcete, aby vám okná vydržali a preto do nich podľa toho investujte.

A čo plast a hliník?

Možnosťou je aj kombinácia plastu a hliníka, ktorej hlavnou výhodou je odolnosť voči počasiu, mechanickému poškodeniu, ale aj farebná stálosť. Táto kombinácia je vhodná pre ľudí, ktorí chcú nízke náklady za vykurovanie, no na druhej strane si budú musieť zaplatiť viac za samotné okná. Kombinácia plastu a hliníka je totiž nákladnejšia, ako klasické plastové okná, no v rámci životnosti sa tieto dva výrobky porovnávať snáď ani nedajú. Tak čo, oslovili vás kombinácie?

You may also like