Čiarové kódy a čítačka čiarových kódov

Nevyužívate vo vašej firme čiarové kódy? Uľahčia vám evidenciu

by spravca

Technológie sú každým dňom o krok vpred. Niektoré uľahčujú prácu v domácnosti, iné umožňujú jednoduchší prístup k informáciám a iné zrýchľujú pracovné procesy. Jednou z možností, ako zefektívniť evidenciu tovaru a produktov vo vašej firme je označovanie čiarovými kódmi. Ak čiarové kódy ešte nevyužívate, mali by ste to rýchlo zmeniť.

Bližší pohľad na čiarové kódy

S čiarovými kódmi sa každý deň stretávame pri nakupovaní v obchodoch. Keď budete nabudúce nakupovať, skúste si čiarový kód dobre prezrieť. Čiarový kód vám síce na prvý pohľad veľa nepovie, ale skener čiarového kódu si s ním poradí a po načítaní vyobrazí všetky informácie o produkte na pripojenom monitore. Čiarový kód sa skladá z rôzne hrubých čiar. Na konci a na začiatku kódu sú čiary o niečo dlhšie ako ostatné. Ide o čiary, ktoré snímač čiarových kódov upozornia, kde sa začína a končí kód. Jednotlivé čiary musia byť na obale vyobrazené kontrastne, aby ich čítačka dokázala dešifrovať na prvýkrát. Preto sa na tlač alebo na výrobu obalov s kódmi používa čierna farba na bielom podklade. Čiarové kódy nemôžu byť červené, pretože červenú farbu má lúč snímača.

Prečo by ste mali využívať čiarové kódy

Čiarové kódy a čítačka čiarových kódov by nemala chýbať v každej väčšej firme. Pomocou kódov uľahčíte svojim zamestnancom prácu a pracovný proces sa značne urýchli. Označovať tovar ručne alebo zadávať do počítača zdĺhavé názvy či popisy a následne nimi označiť tovar je časovo náročné. Zároveň pri takomto spôsobe značenia dochádza k veľkému množstvu chýb a nezrovnalostí. Následne musia pracovníci tovar hľadať a nanovo označiť. Ak vás zaujíma v číslach, ako urýchli značenie čiarovými kódmi prácu, ide až o štvornásobné zrýchlenie. Čiarové kódy zrýchlia nielen samotné značenie, ale tiež evidenciu a následnú distribúciu tovaru. To všetky bez zbytočných chýba a reklamácií. Pre zavedenie evidencie čiarových kódov vo vašej firme budete potrebovať softvér, ktorý kódy vygeneruje a vy do neho nahráte ostatné údaje. Vždy budete mať prehľad o stave zásob bez toho, aby ste museli robiť prácne inventúry. Na tlač štítkov, nálepiek a etikiet s čiarovými kódmi vo vysokom rozlíšení sa využívajú stolové alebo prenosné termálne tlačiarne, ktoré sú ďalšou nevyhnutnou súčasťou vašej investície pri prechode na čiarové kódy. Poslednou pomôckou, ktorú budete potrebovať, je už spomínaná čítačka čiarových kódov. Najlepšou voľbou je prenosné zariadenie, ktoré k počítaču pripojíte bezdrôtovo. Počiatočné investície do techniky sa vám vrátia v efektivite práce a minimalizácii reklamácií.

 

You may also like