Nová daň z poistenia: čo sa stane keď prejde?

by spravca

Ministerstvo financií predstavilo návrh novej dane z poistenia. Čo všetko zahŕňa nová daň z poistenia, prečo sa zavádza a kto zaplatí viac ? Dotkne sa nová daň aj pzp poistenia? Dozviete sa v našom článku.

Daň z poistenia nahradí poistný odvod

Daň z poistenia by mala nahradiť poistný odvod, ktorý platí od začiatku roku 2017. Poistný odvod sa vzťahuje iba na neživotné poistenie ako je poistenie domácnosti či havarijné poistenie. Poistný odvod je vo výške 8% a podľa ministerstva to je nesystémové a neefektívne opatrenie. Jeho úplne zrušenie však neočakávame. Pri povinnom zmluvnom poistení by poistný odvod vo výške 8% mal zostať.

Kto zaplatí novú daň z poistenia?

V konečnom dôsledku ju zaplatia klienti poisťovní. Nová daň by sa mala odvádzať nepriamo, tak ako je napríklad pri DPH, teda odvádzať ju budú poisťovne, ale klienti ju zaplatia v celkovej sume za poistenie. Cena poistenia sa tak bude po novom skladať nielen z poistného, ale aj z dane za poistenie. Štátny rozpočet by si mal týmto opatrením prilepšiť o 57 miliónov eur ročne. Keďže účinnosť tohto zákona o novej dani má byť až od 1. októbra, tento rok bude mať z toho štátna pokladnica iba o 12 miliónov eur viac. Ministerstvo sa ohradzuje tým, že daň z poistenia je zavedená vo väčšine členských štátov Európskej únie, nakoľko poisťovacie služby sú v EÚ oslobodené od DPH.

Čo zahŕňa nová daň a aké budú jej sadzby?

Ako sme už spomenuli, nová daň z poistenia sa nevzťahuje na povinné zmluvné poistenie. Pri pzp poistení ostáva poistný odvod vo výške 8%. Nová daň z poistenia bude zahŕňať nielen neživotné, ale aj životné poistenie. Výška dane sa bude líšiť podľa typu poistenia od 2-8%. Najvyššia 8%-ná daň sa bude vzťahovať napríklad poistenia škôd na pozemných motorových a nemotorových vozidlách, lietadlách či plávajúcich dopravných prostriedkoch. Rovnaká sadzba bude aj pri poistení škody na majetku spôsobenej mrazom či krupobitím, ale aj pri poistení úverov (splátkový, hypotekárny, všeobecná platobná neschopnosť). Daň vo výške 6% budú mať škody na majetku spôsobené prírodnými živlami, ale aj exportný či poľnohospodársky úver. Ak si kúpite poistenie úrazu či choroby, zaplatíte daň vo výške 4%. Životné poistenie a správa dôchodkových fondov budú zdanené 3%. Najnižšia 2% sadzba sa bude týkať napríklad dôchodkového poistenia či doplnkového poistenia uzavretom popri životnom poistení.

You may also like