Prečo jazdiť od jari do jesene na letných pneumatikách a zimné odložiť

by spravca

Prečo sa tak veľmi odporúča používať pneumatiky zodpovedajúce danej sezóne roka? Prečo by sme mali v lete a teplom počasí jazdiť na letných pneumatikách a počas zimy na zimných? Dôvodom nie sú obchodné aspekty, ale vaša bezpečnosť za akýchkoľvek jazdných podmienok.

BRZDNÝ ÚČINOK

Porovnajme si napríklad brzdný účinok jednotlivých druhov pneumatík na základe testu:

  • Suchý povrch vozovky, rýchlosť nad 100 km/hod., teplota prostredia nad 15°C – letné pneumatiky mali brzdnú dráhu 36,6 metra, celoročné 41,9 metra a zimné 44,1 metra;
  • Mokrý povrch vozovky, rýchlosť nad 100 km/hod., teplota prostredia nad 15°C – letné pneumatiky mali brzdnú dráhu 51,3 metra, celoročné 54,9 metra a zimné 57,3 metra;
  • Zasnežený povrch vozovky, rýchlosť nad 40 km/hod. – letné pneumatiky mali brzdnú dráhu 34,2 metra, celoročné 17,7 metra a zimné 16,5 metra.

Z testu vyplýva, že letné pneumatiky majú na suchom a vlhkom povrchu lepší brzdný účinok ako celoročné. Na zasneženom povrchu jednoznačne víťazia pneumatiky zimné.

KEDY POTREBUJETE LETNÉ PNEUMATIKY

Letné pneumatiky potrebujete v období, keď je teplejšie počasie – ak sú teploty nad 7°C. jedine elektróny alebo plechové disky s letnými pneumatikami vám dokážu zabezpečiť dostatočnú priľnavosť na mokrom a suchom povrchu – a to vďaka svojmu špeciálnemu vzoru dezénu a zloženiu gumovej zmesi pneumatiky. Letné pneu sa postarajú o vynikajúcu stabilitu počas jazdenia do zákrut a optimálny výkon v teplom jarnom, letnom a jesennom počasí – či už pečie slnko alebo husto prší. Kvalitné a lacné pneumatiky Zeetex sú skvelou voľbou letných pneumatík aj pre náročných vodičov, ktorí vyžadujú nielen skvelý výkon ale aj spoľahlivosť a to za skvelú cenu.

Letné pneumatiky sú tiež známe ako výkonné pneumatiky. Prívlastok výkonné si zaslúžia vďaka tomu, že sú navrhnuté tak, aby poskytovali vynikajúcu priľnavosť na mokrom a suchom povrchu, ako aj skvelú ovládateľnosť. Ich materiál je obohatený o prísady – ich úlohou je priľnúť k vozovke aj za silného dažďa a dodať pneumatike dostatočnú tvrdosť, aby si udržala svoj tvar aj pri jazde na rozžeravenej vozovke. Práve dostatočná tvrdosť pneumatiky udržiava valivý odpor na minime. Ak si

KEDY POTREBUJETE ZIMNÉ PNEUMATIKY

Keď príde zima, počasie je nevyspytateľné – strieda sa sneh, ľad, dážď, sucho. Aby ste dokázali bezpečne jazdiť aj napriek striedaniu týchto extrémnych podmienok, mali by ste používať zimné pneumatiky. Takže keď teplomer klesne pod 7 °C, je čas odložiť letné pneumatiky a nahodiť zimné. Cesty budú studené, mokré a klzké a zimné pneumatiky poskytnú vozidlu výrazne lepšiu priľnavosť pri uvedených podmienkach ako napríklad letné pneu.

ĆO BY STE MALI VEDIEŤ O CELOROČNÝCH PNEUMATIKÁCH

Na základe informácií v tomto článku je rozumné v lete používať letné pneumatiky a v zime zimné. Iba tak je zabezpečená maximálna bezpečnosť jazdy. Jeden druh pneumatiky nedokáže poskytnúť optimálny výkon za všetkých podmienok a rozmaroch počasia.

 

 

 

You may also like