Štítky na pneumatikách – čo znamenajú?

by spravca

Štítky pneumatík pre automobily sú súčasťou regulácie, ktorú zaviedla EÚ v roku 2012 s cieľom poskytnúť spotrebiteľom viac informácií o bezpečnosti pneumatík a o vplyve pneumatík na životné prostredie. V auguste 2018 EÚ oznámila, že plánuje aktualizovať a vylepšiť súčasné nariadenia o označovaní pneumatík tým, že sa od maloobchodníkov vyžaduje, aby pri nákupe pneumatík uvádzali štítky motoristom. Očakáva sa, že nové nariadenia budú vyžadovať, aby štítky obsahovali aj vlastnosti zimných i letných pneumatík, ako aj údaje o kilometroch a opotrebení.

Štítky pneumatík v súčasnosti obsahujú tri obrázky, z ktorých každý označuje tri samostatné veci – spotrebu paliva, priľnavosť za mokra a hluk. Ide o efektívne hodnotiaci systém, ktorý dáva vodičom vedieť, aké efektívne sú pneumatiky v určitých oblastiach, ale aj to, aké negatíva pre klientov predstavujú.

Úspora paliva

Označovanie pneumatík pre úsporu paliva sa pohybuje od písmena A do písmena G. Používa farebnú stupnicu: čierna šípka s veľkým bielym písmenom poukazuje na hodnotenie pneumatiky. Pneumatiky s najlepšou spotrebou paliva majú ekologické hodnotenie „A“. Pneumatiky s najhoršou MPG majú červenú značku „G“. Keďže pneumatiky predstavujú 20% z celkovej spotreby paliva automobilu, rozumný výber môže priniesť značné úspory, čo oceníte jednoznačne aj vy.

Priľnavosť za mokra

Stupnica od A po G definuje brzdné správanie vozidla na mokrej vozovke . „A“ označuje najkratšiu brzdnú dráhu, zatiaľ čo „F“ znamená predstavuje najdlhšiu brzdnú dráhu. Kategórie “D” a “G” sú prázdne, to znamená, že žiadna pneumatika nesmie mať v týchto rozsahoch parametre výkonu. Rozdiel medzi najkratšou a najdlhšou brzdnou dráhou (trieda „A“ a „F“) je 18 metrov.

Hluk

Hluk vydávaný pneumatikou je uvedený v decibeloch. Vyššiu hladinu zvuku označuje viac čiernych pruhov na označení. Ani najhlasnejší model podľa tohto opatrenia nepresahuje uplatniteľnú normu. Pneumatiky vydávajúce najmenší hluk sú najšetrnejšie k životnému prostrediu.

 

 

You may also like