Trik s kockami ľadu a ďalšie tipy na upratovanie

Trik s kockami ľadu a ďalšie tipy na upratovanie

by spravca

Či sa nám to páči alebo nie, vysávanie je jednoducho súčasťou chodu domácnosti. Vedľa, ale aj namiesto veľkých ťažkých vysávačov, sa v domácnostiach presadzujú oveľa pohodlnejšie a skladnejšie tyčové vysávače. Svoju prácu zvládnu aj bez káblov, a ak majú výdrž a kvalitné príslušenstvo, poradia si so všetkými úlohami, ktoré nám pripravujú členovia rodiny i domáci miláčikovia. Aj tak sa vám však môže hodiť niekoľko trikov, ktoré vysávanie ešte viac uľahčia.

Zhora nadol

Nedá sa nič robiť, ale gravitácia funguje aj na prach a nečistoty. Preto najprv vysajte pavučiny na strope a pomocou špeciálneho nástavca prach usadený na nábytku, rámoch obrazov, zrkadlách, lampách a čalúnení. Až potom začnite vysávať podlahy, aby ste po chvíli nemuseli začínať znova. Nezabudnite ani na priestory pod pohovkou. Na prach uvidíte lepšie, ak bude mať váš vysávač hubicu s osvetlením. Hubicu na čalúnenie môžete použiť aj vtedy, ak máte pod pohovkou málo miesta a podlahová hubica sa pod ňu nezmestí.

Do výšky aj bez rebríka

Bezdrôtové vysávače sú často zariadeniami typu „2 v 1“ – možno ich používať ako tyčový vysávač alebo po vybratí hlavnej jednotky aj ako ručný vysávač. Motor sa zvyčajne nachádza v tele ručného vysávača. Môže sa však nachádzať aj v hornej časti spotrebiča. „S týmito typmi vysávačov sa veľmi ľahko manipuluje. Ovládacie prvky sú umiestnené na rukoväti, takže sú ľahko dostupné. Okrem toho je ťažisko umiestnené blízko ruky, takže môžete ľahko dosiahnuť aj do väčšej výšky,“ vysvetľuje Jana Neuszerová, odborníčka značky Gorenje.

Vlasy a srsť na podlahovej kefe

Ak máte v domácnosti zvieratá alebo slečny či dámy s dlhými vlasmi, kefa na podlahu často sama pripomína chlpaté zvieratko. Odstraňovanie chlpov a vlasov nie je veľmi príjemné. Stačí vziať do ruky obyčajný háčik z galantérie a v okamihu máte hotovo. Niektoré vysávače však ponúkajú jednoduchšie riešenie. „Napríklad tyčový vysávač Gorenje SVC219FMW má veľmi výkonnú turbo kefu s vlastným motorom. Po vysávaní stačí jedným kliknutím vybrať stredovú časť hubice a navinuté nečistoty jednoducho odstrániť,“ hovorí Jana Neuszerová.

Čo s otlačenými miestami na koberci?

Občas sa rozhodnete pre zmenu a presťahujete nábytok na nové miesto. Ale bohužiaľ, na mieste, kde nábytok pôvodne stál, zrazu vidíte preliačiny a ryhy. Čo s tým? Na postihnuté miesta stačí položiť kocky ľadu. Ako sa bude postupne roztápať, vlákna koberca sa zvlhčia a vyrovnajú. Potom už stačí len zotrieť vlhkosť a koberec dôkladne povysávať.

Štrbiny a atypické miesta

Nezabudnite ani na štrbiny – existuje pre ne špeciálny úzky štrbinový nástavec. Je vhodný do štrbín v pohovke, medzi matracmi, do úzkych priestorov za skriňou alebo chladničkou a na iné úzke a ťažko dostupné miesta. Ale čo ak je štrbina taká úzka, že sa nástavec márne snaží splniť vaše želania? Napríklad odvodňovací kanálik v okennom ráme? Pomôže vám rolka z toaletného papiera. Stačí ju sploštiť, upevniť na nástavec, pridržať rukou a vytvoriť potrebný podtlak.

Tipy na dobrý nákup

Nový bezdrôtový tyčový vysávač Gorenje SVC219FMW s motorom umiestneným v hornej časti rukoväte je určený na suché vysávanie všetkých typov podláh a povrchov. Dokonalý sací výkon zabezpečuje nielen výkonná hlavná motorová jednotka v rukoväti, ale aj vlastný elektromotor v univerzálnej podlahovej turbo kefe, ktorá je navyše vybavená LED osvetlením na dôkladné vysávanie aj pod nábytkom. Čistenie kefy je jednoduché, pretože ju možno vybrať jediným kliknutím mechanizmu. Dlhý a stály výkon zaručuje kvalitná Li-ION batéria. Aj s polovičnou kapacitou batérie bude vysávač poskytovať stále rovnaký výkon. V prevádzke vydrží 42 minút a nabije sa za 6 hodín. Objem nádoby na prach je 0,5 l. Má HEPA filter. Sklopná rukoväť umožňuje skladovanie aj v menších úložných priestoroch. Umiestnite vysávač do nabíjacieho doku, aby bol pripravený, keď ho budete potrebovať. Predáva sa s dvoma nástavcami. Váži len 3 kg. Odporúčaná cena je 189 EUR.

Výkonný, skladný a tichý bezdrôtový tyčový podlahový vysávač Gorenje SVC216FR je určený na pohodlné suché vysávanie. Dodáva sa s turbo kefou s vlastným elektromotorom s LED podsvietením a dvoma nástavcami a možno ho používať ako tyčový vysávač alebo po vybratí hlavnej jednotky aj ako ručný vysávač. Má sklopnú rukoväť a šetrí tak cenné miesto. Vďaka kvalitným Li-ION batériám je prevádzkový čas bez nabíjania 60 minút a čas nabíjania 4 – 6 hodín. Objem nádoby na prach je 0,6 l. Má HEPA filter. Váži 2,5 kg. Odporúčaná cena je 169 EUR.

sk.gorenje.com

 

You may also like