Viete, ako na správny výber kuchyne

Viete, ako na správny výber kuchyne?

by spravca

Kuchyňa je srdcom domova. Je to priestor, ktorý je centrom každodenného života. Slúži nielen na prípravu jedla, ale aj na špeciálne príležitosti a zábavu. Ak máte v pláne renovovať, alebo dať vašej kuchyne nový šmrnc, mali by ste zariaďovaniu venovať dostatok času.

V súčasnosti máte veľa možností, pokiaľ ide o štýl, povrchovú úpravu, značku či použité materiály. Ako, teda na správny výber kuchyne?

Ako si vybrať kuchynskú linku?

Pri výbere vhodnej kuchynskej linky je niekoľko faktorov, na ktoré by ste mali myslieť. V prvom rade by ste sa mali rozhodnúť o štýle, ktorý preferujete.

Kuchynské štýly – ktorý je pre vás ten správny?

Tradičný

Z hľadiska štýlu výraz „tradičný“ znamená štýl, ktorý zdobil kuchyňa našich babičiek, prababičiek, ale aj dnes má v niektorých domácnostiach svoje miesto. Niekto by mohol tvrdiť, že je nadčasový. My sa prikláňame skôr k tomu, že móda sa všeobecne vracia späť v čase. To zahŕňa maľované skrinky so sklenenými dverami, biele dlaždice, výklenky, ozdobné lišty, spotrebiče a svietidlá s vintage vzhľadom.

Vidiecky

Celkový vzhľad a dojem z kuchyne v štýle vidieku a dediny môže byt’ rôznorodý – od prírodného, rustikálneho až po modernejší dizajn. Vidiecke a farmárske kuchyne sú funkčné, často sú navhrnute s otvorenými policami, klasickými podlahami, kuchynským ostrovčekom alebo veľkým kuchynským stolom. Farbená schéma je zvyčajne svetlá, s odtieňmi žltej, červenej alebo modrej. Dôležitým faktorom pre tento štýl je však to, aby priestor vyžaroval teplo a zútulnil bývanie.

Moderný

V „modernej kuchyni“ prevláda sofistikovaný, ale zároveň efektívny, minimalistický vzhľad, s elegantným chrómovým povrchom. Základom modernej kuchyne sú vysoko kvalitné materiály ako exotické dreviny, nehrdzavejúca oceľ a čokoľvek, čo priam “kričí” luxusom.

Rustikálny

Prvé čo si na tomto štýle všimnete je množstvo dreva a kameňa, ktoré sa bežne používajú pri výrobe rustikálnej kuchynskej linky. Zaujímavé sú detaily ako “ošúchané a nedokončené” povrchy, veľké sklenené otváracie police, vintage a retro spotrebiče, drevené podlahy. Charakteristickým znakom je jednoduchosť, praktickosť a využitie prírodných prvkov.

Industriálny

Kuchyňa v industriálnom štýle, ktorá sa vyznačuje vysokými stropmi, veľkými oknami, otvoreným priestorom a je čoraz viac obľúbenejšia. Prečo? Pretože dizajn vytvára impozantný a zároveň vysoko moderný dojem. V kuchyni sa využívajú materiály ako tehly, kov, drevo, dokonca aj cement a nájdete ju v mnohých bytoch a rodinných domoch.

Okrem spomínaných existujú ešte:

 • Shabby Chick
 • Klasicky štýl
 • Mediteránsky štýl
 • Škandinávsky štýl a iné.

Pri toľkom množstve možností, môže byť výber celkového štýlu pre vašu kuchyňu niekedy náročná úloha. Ak viete, čo sa vám páči, ale neviete si vybrať, tu je niekoľko faktorov, na ktoré musíte myslieť predtým, ako sa rozhodnete:

 • Celkový vzhľad vášho domu – štýl kuchyne by sa mal zhodovať so štýlom vašej domácnosti
 • Dispozícia a rozloženie kuchyne
 • Aké spotrebiče máte/chcete vlastniť
 • Váš osobný vkus
 • Priestor s ktorým môžete pracovať – aj veľkosť vašej plochy v kuchyni môže ovplyvniť to, aký štýl zvolíte

Inšpirácia: Viete ako zariadiť detskú izbu, aby podporovala v deťoch rozvoj?

Aký materiál pracovnej plochy zvoliť?

Kuchynské pracovné dosky ponúkajú zaujímavé možnosti materiálov, ktoré sa líšia nielen vzhľadom, formou a cenou, ale aj svojimi vlastnosťami. Keďže je tento priestor neustále využívaný a zaťažovaný, do pracovnej dosky sa oplatí investovať. Mala by byť z trvácneho materiálu a odolného voči vlhkosti, vysokým teplotám či mechanickému poškodeniu ostrými predmetmi.

Bežne dostupnými a často používanými materiálmi sú:

 • Laminovaná drevotrieska
 • Masívne drevo
 • Prírodný kameň (žula, mramor)
 • Keramika
 • Nehrdzavejúca oceľ

Tvar kuchyne

Kuchynské linky sú dostupné v mnohých tvaroch a prevedeniach. Základný typ je lineárny, ktorý tvorí iba jednoduchá rovná linka. Pohodlné a praktické sú aj kuchyne do U, alebo L, teda rohové kuchyne. Rohové kuchyne majú výhodu v tom, že vám pomôžu vyťažiť z veľkosti miestnosti maximum, pretože využijú každé miesto.

Súčasným trendom sú kuchyne s ostrovčekom. Táto samostatne stojaca časť môže obsahovať varnú dosku, rúru na pečenie, drez či ďalšiu voľnú pracovnú plochu s možnosťou posedenia.

Tip: Viete, ako vybrať pohodlnú pohovku, nielen do obývačky?

Kuchyňa na mieru alebo hotová kuchynská zostava?

Pri rekonštrukcii alebo zariaďovaní novej kuchyne máte na výber z dvoch možností: buď si kúpite hotovú kuchynskú linku, alebo si dáte vyrobiť kuchyňu na mieru. Obe možnosti majú svoje plusy aj mínusy, ktoré si treba premyslieť. Ak máte dostatočný rozpočet, kuchyne na mieru je skvelý spôsob, ako si nechať vyrobiť kuchyňu presne podľa vašich preferencií a potrieb a zároveň vyťažiť s priestoru maximum.

Maximalizujte váš úložný priestor

Ak ste typ človeka, ktorý veľa varí, potom pravdepodobne máte veľa spotrebičov, riadu potravín, ktoré je potrebné skladovať. Preto je dobré premýšľať o spôsoboch ako maximalizovať priestor vo vašej kuchynskej linke. Kuchynské zásuvky, nástenné skrinky a vysoké skrine vám môžu zlepšiť organizáciu predmetov a umožnia vám uložiť viac vecí vertikálne aj horizontálne.

Ak máte možnosť, odporúčame zvážiť zariadenie špajze ako samostatnej miestnosti. Ušetríte tak miesto v kuchyni a máte možnosť tu skladovať potraviny v suchu a chlade, alebo schovať veľké elektrospotrebiče. Uvidíte, že kuchyňa bude hneď o niečo vzhľadnejšia.

Organizácia kuchyne

Pri zariaďovaní kuchyne myslite aj na to ako bola organizovaná a prispôsobená tomu, kde a ako skladujete vaše spotrebiče, náčinie, riad a potraviny. Ideálne je, keď máte pri varení po ruke všetko bez toho, aby ste sa museli naťahovať cez celú kuchyňu.

Oddeľovače sú jednoduchý spôsob ako oddeliť nástroje na pečenie od nožov alebo udrzat potraviny rýchlej spotreby od polotovarov.

Používať veľa korenín? Určite oceníte stojan na korenie, aby ste mali všetky koreniny na jednom mieste. Kuchyňu si naozaj môžete prispôsobiť tak, aby zodpovedala vášmu štýlu varenia, a aby bolo všetko na svojom mieste.

Ďalšie dôležité parametre

 • Rozmery kuchynskej linky
 • Nosnosť skriniek a políc
 • Systém otvárania skriniek
 • Materiál a kvalita spracovania
 • Osvetlenie kuchyne

 

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

 

You may also like