Zbavte sa stresu za 5 minút!

by spravca

Zviera sa vám žalúdok, zrýchľuje tep a nemôžete sa ani len nadýchnuť? Návaly stresu a úzkosti nie sú samozrejme vôbec príjemné, no existujú overené triky, vďaka ktorým sa týchto pocitov zbavíte ihneď. Poďme si predstaviť tri účinné pravidlá, ako bojovať proti stresu.

 

Čuch

Z piatich základných zmyslov je práve čuch ten najstarší. Je spojený s najstaršou časťou mozgu, no okrem toho je riadiacim centrom pre emócie. Ak sa nadýchnete príjemnej vône alebo arómy, vaše pocity budú behom chvíle omnoho pokojnejšie. Budete mať pocit, že ste vo voňavých perinách, ktoré už automaticky evokujú pokoj. Vyskúšajte vône ako je levanduľa či rozmarín. So stresom tiež výrazne bojujú esenciálne oleje, ktoré môžete používať aj v práci. Existujú rôzne bytové parfumy, vďaka ktorým môžete navoňať interiér a počas celého dňa privoniavať čistú a sviežu vôňu.

Vitamín C

Jedna z najúčinnejších protistresových látok, ktorú môžete získať z potravy, je vitamín C! Ten má nielen upokojujúce účinky, ale zároveň podporuje produkciu hormónu adrenalínu, ktorý je pri strese enormne spotrebovaný. Tento vitamín nájdete najmä v plodoch ako sú jahody, čierne ríbezle, brokolica, červené papriky či ružičková kapusta.

Dýchanie

Stres a úzkosť bývajú často spojené s fyzickými prejavmi ako je tlak na krku, hrudníku či pocit nedostatku vzduchu. S tým následne súvisí  rýchle dýchanie, ktoré celému stavu príliš nepridáva. Akonáhle sa ocitnete v stresovej situácií, snažte sa myslieť na správne dýchanie. Jednoducho sa upokojte a dýchajte zhlboka. To dosiahnete tak, že sa približne sedemkrát za sebou pomaly a hlboko nadýchnete. Nadýchnite sa naozaj pomaly, naťahujte vzduch nosom najviac ako môžete a potom aspoň dve sekundy počkajte. Následne prudko a rýchlo vydýchnite.

Autorské právo: alphaspirit / 123RF Reklamní fotografie

You may also like