Pestrec mariánsky – ako ho pestovať a aké sú jeho účinky

by spravca

Pestrec mariánsky je na prvý pohľad nenápadná rastlinka. Ide vlastne o bodliak, ktorý poznáte možno aj vy z prechádzok po prírode. Pestrec v sebe ukrýva množstvo priaznivých účinkov na naše zdravie a ak sa o nich chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok. Okrem informácií o jeho účinkoch sa pozrieme aj na to, ako ho pestovať.

Čo je pestrec mariánsky a jeho pestovanie

Pestrec mariánsky je známy aj ako Kristova koruna či Ostropestrec mariánsky a ide o rastlinku vysokú asi 60 až 150 centimetrov. Svoj domov má v oblasti Stredomoria, no postupne sa udomácnil aj v našich končinách a začal sa využívať v ľudovom liečiteľstve. Zaujímavosťou je, že môže rásť aj ako jednoročná a tiež ako dvojročná rastlina.

Celkom bežne sa vyskytuje v záhradách aj na poliach a lúkach. Ak by ste si chceli pre jeho liečivé účinky pestrec pestovať doma, je to jednoduché. Semená pestreca stačí vysiať na teplé a slnečné miesto v druhej polovici marca do hĺbky asi 3 centimetre. Riadky by mali byť od seba vzdialené približne polmetra. Ideálne bude, ak pred siatím semená namočíte na 12 hodín do vody. Rastlinky by sa mali začať ukazovať zhruba po desiatich dňoch. Semená pestreca by mali dozrievať koncom júla. Pri ich zbere však nezabudnite na rukavice, pretože ide o bodliak.

Čo obsahuje pestrec mariánsky?

Pestrec obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok, pričom najúčinnejšou z nich je silymarín. Táto látka je silným antioxidantom a blahodárne vplýva na viaceré orgány nášho tela. Okrem neho však pestrec v sebe ukrýva aj bioflavonoidy a nenasýtené mastné kyseliny, ale aj vlákninu a aminokyseliny.

Účinky a použitie

Pestrec mariánsky je mimoriadne blahodárny na našu pečeň, dokáže pomôcť pri regenerácii jej buniek a je vhodný na užívanie pri poškodeniach pečene. Priaznivo pôsobí aj na žlčník, podporu trávenia a s obľubou sa využíva na detoxikáciu organizmu. Čo sa týka jeho použitia, na trhu nájdete aj samotné semená, ktoré sú vhodné na prípravu čaju, no užívať ho môžete aj vo forme oleja či tinktúry alebo tabliet.

Viac informácií o jeho účinkoch a použití si môžete prečítať v článku na stránke mediteka.sk.

You may also like