Hračky sú pre deti veľkou zábavou. Je však dôležité mať na pamäti, že bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste. Výber hračiek sa môže zdať jednoduchý, no určite vášmu drobcovi nechcete kúpiť nebezpečnú a nevhodnú hračku.
Ktoré hračky môžu byť nebezpečné a na čo sa zamerať pri ich kúpe?
Hračky, ktoré môžu byť pre vaše deti nebezpečné a nevhodné
Nie je hračka ako hračka a pri výbere treba myslieť naozaj na všetko. Pri hračkách pre deti platí, že kvalita je dôležitejšia než kvantita a dieťaťu určite lepšie prospeje menej vysoko kvalitných hračiek, ktoré ich zabavia aj počas upršaných dní ako plná izba lacných, nekvalitných hračiek, o ktoré deti po čase stratia záujem.
Aké hračky môžu byť nevhodné či dokonca nebezpečné?
Detské líčidlá
Obľúbené medzi dievčatkami sú detské líčidlá a make-up. Pri daných produktoch treba dávať obzvlášť pozor, pretože detská pokožka je veľmi citlivá. Pri výbere dekoratívnej kozmetiky pre malé slečny je nutné pozorne si prečítať obsah a zoznam obsahujúcich zložiek. Nebezpečne látky, ktoré sa pridávajú aj do detskej kozmetiky, nájdete na internete.
Agresívne hry
Nie práve najideálnejším prípadom môžu byť aj rôzne počítačové hry, ktoré taktiež môžu v deťoch podnecovať agresivitu. Deti sú veľmi všímavé a v súčasnosti môžu okolo seba vidieť veľa násilia. Na ulici, v televízii, na internete. Ak sa rozhodnete dieťaťu kúpiť niektoré z týchto hier, sledujte, čo na nich hráva.
Tip: Deti by však mali zostať deťmi. Keďže chlapci sa radi hrajú na vojakov či bojovníkov hračky ako dýky, policajné alebo bojové sety alebo detské pištole ich môžu zabaviť. Treba však s nimi zaobchádzať opatrne.
Hračky s malými časťami
Deti milujú hračky, ktoré sa hýbu, sú farebné a ligotavé. No práve tie s rôznymi kolieskami, guličkami a malými časťami môžu byť pre ne najväčším nebezpečenstvom. Môže sa stať, že malé dieliky nie sú na hračke dobre upevnené alebo sa používaním odlomia. Hračky, ktoré predstavujú takúto hrozbu, musia mať označenie “Nevhodné pre deti do 3 rokov” a musia popisovať možné riziko nebezpečia.
Vylepšené hračky
Hrozbou najmä pre dievčatá môžu byť aj rôzne “opticky vylepšené hračky” ako napríklad bábika Barbie. Dlhovlasú blondínku možno zohnať v tych najrôznejších podobách, s koníkom, tehotnú s bruškom, Barbie, ktorej sa dá vymeniť oblečenie, účes či farba vlasov.
Táto krásna bábika však môže podľa odborníkov v sebe skrývať aj potenciálne riziko. Barbie sa veľmi rýchlo môže stať akýmsi symbolom krásy a dokonalosti a dievčatá môžu prepadnúť poruchám príjmu potravy alebo v zrelom veku podstúpiť chirurgické zákroky. Ak nič nechcete riskovať, je lepšie tieto bábiky nechať v regáloch a radšej vsadiť na klasické bábiky v podobe napríklad bábätka.
Tip: Viete ako si vybudovať šťastný partnerský vzťah a akým chybám by ste sa radšej mali vyhnúť?
Aké kritériá by mali hračky spĺňať?
Materiál
Bezpečné hračky by mali byť vyrobené zo silných a kvalitných materiálov. Mali by sa dať ľahko čistiť a dezinfikovať. Vyhnite sa hráčkam z plyšu, kožušiny, PVC a iných plastov. Radšej stavte na prírodné materiály ako je drevo, bambus či bavlna. Hračky vyrobené z prírodných, ekologických materiálov neškodia zdraviu dieťaťa a dlho vydržia.
Výber podľa veku
Hračky vyberajte tak, aby zodpovedali veku, schopnostiam a aj záujmom dieťaťa. Odporúčaný vek by mal byť uvedený na obale hračky a pri nákupe cez internet v popisku výrobku. Deti do 3 rokov by nemali dostať hračky určené pre staršie deti, pretože môžu predstavovať riziko prehltnutia malých častí alebo udusenia sa.
Tipy, ako vychovávať deti k samostatnosti a zodpovednosti.
Neprítomnosť toxických látok
Bezpečné hračky by taktiež nemali obsahovať žiadne toxické látky ani chemické prísady, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť vývoj dieťaťa. Hračky by nemali zapáchať ani blednúť.
Príjemný zvuk
Ak hračky vydávajú zvuk, nemal by dieťa dráždiť ani ho vydesiť. Príliš hlasné a chaotické zvuky môžu poškodiť sluch, v niektorých prípadoch dokonca spôsobiť úzkosť, strach a nepriaznivo pôsobiť na vývoj dieťaťa.
Prirodzené farby
Detské hračky by mali zodpovedať skutočným predmetom, ľuďom alebo zvieratám. Okrem toho by mali byť v prirodzených farbách, pretože aj tie do istej miery môžu ovplyvňovať detskú psychiku. Vyhnite sa veľmi výrazným, krikľavým farbám a hračkám vo farbách čiernej a výraznej červenej.
Vhodný tvar
Pri výbere dbajte aj na tvar. Hrany hračiek by mali byť oblé a bez akýchkoľvek vyčnievajúcich častí, ktoré by mohli deti zraniť.
Označenie
Pri kúpe sa zamerajte na hračky, ktoré sú označené označením certifikátom CE. CE certifikát totiž znamená, že ním výrobca hračiek potvrdzuje, že hračka spĺňa všetky bezpečnostné normy EÚ, ktoré patria k tým najprísnejším na svete. Okrem toho by na obale malo byť jasne a zrozumiteľne napísané:
- názov hračky
- názov krajiny, v ktorej sa hračka vyrobila
- názov a miesto výrobcu, prípadne kontaktná adresa
- minimálny vek dieťaťa, pre ktoré je hračka určená
- zloženie
- spôsob údržby
- podmienky skladovania
- dátum výroby
- hygienické a bezpečnostné opatrenia pri manipulácii s hračkou
- návod na použitie, ak je potrebný
Tip, ako vybrať bezpečnú hračku pre dieťa
- Vždy si prečítajte štítok, ktorý vám poskytne dôležité informácie o tom, ako používať hračku, pre aký vek je hračka vhodná a aký materiál obsahuje.
- Vyhnite sa hračkám, ktoré vystreľujú predmety a mohli by spôsobiť vážne poranenia alebo udusenie.
- Vyhnite sa hračkám, ktoré sú hlučné, aby ste predišli poškodeniu sluchu vášho dieťaťa.
- Vyhýbajte sa hračkám s toxickými materiálmi.
- Nedajte sa zlákať najlacnejšími a pochybnými hračkami.
- Pri kúpe si všímajte materiál. Tie najlepšie sú z prírodných materiálov ako je drevo, vlna, ľan, papier, koža a podobne.
- Nekupujte príliš ťažké hračky. Nikdy neviete, kedy môže na dieťa hračka spadnúť a ublížiť mu.
- Pre dieťa kupujte hračky vhodné pre jeho vek.
- Dbajte aj na to, aby hračky nemali ostré hrany a farba sa neolupovala. Najlepšie sú nefarbené a nelakované hračky.
- Nikdy nekupujte hračky, ktoré nemajú označenie CE.
Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk