Ak patríte medzi vášnivých kávičkárov, ktorí by bez kávy nezvládli ani jeden deň, určite ste už názvy Arabica alebo Robusta počuli. Tieto odrody totiž patria medzi tie najobľúbenejšie a spolu tvoria 98% svetovej produkcie. Spoznáte medzi nimi rozdiely už na prvé vypitie?
Káva Arabica potrápi pestovateľov viac
Káva Arabica donedávna tvorila až trištvrtinu celosvetovej produkcie kávy. V súčasnosti to už kvôli nárastu produkcie Robusty neplatí, no Arabica stále patrí k dominantnej odrode. Je vyhľadávaná predovšetkým kvôli svojej lahodnej chuti. Oproti Robuste obsahuje menej kofeínu a vo všeobecnosti je považovaná za lahodnejšiu. Nie každý však s týmto tvrdením súhlasí.
Zatiaľ čo my, kávičkári, si ju vychutnávame poriadnymi dúškami, pestovatelia sa pri nej natrápia o čosi viac. Prvej úrody sa niekedy môžu dočkať až po šiestich rokoch. Káve Arabica vyhovuje miernejšie podnebie s teplotou okolo 20 °C, no potrebuje tiež vysokú vlhkosť vzduchu. Pestuje sa vo vyšších nadmorských výškach. Jej plody dozrievajú po ôsmich mesiacoch a zber úrody prebieha výlučne ručne. Vďaka rastúcej obľube rastie aj počet druhov kávy Arabica.
Robusta vyrastie do obrovských rozmerov
Kávovník statný alebo Robusta pochádza zo strednej Afriky, no jej najväčším pestovateľom je spoločnosť z Vietnamu. Do tých končín Robustu priviezli v 19. storočí francúzski kolonisti.
Oproti káve Arabica je z pestovateľského hľadiska oveľa menej náročná. Rastie v nižších nadmorských výškach a potrebuje vyššiu teplotu. Dorastá až do trinástich metrov, za čo si vyslúžil aj svoje pomenovanie. Z prvej úrody sa pestovatelia môžu tešiť už po dvoch rokoch a navyše táto rastlina nie je ani veľmi náchylná na rôzne ochorenia či škodcov.
Robusta má oproti Arabice menšie a zaoblenejšie zrná a ryha v strede je rovná. Bývajú svetlozelené s odtieňmi hnedej či sivej farby, zatiaľ čo Arabica má zrná svetlozelené s odtieňmi modrej a ryha v ich strede je zakrivená. Dokonca aj po upražení sú ich zrná ľahko rozlíšiteľné.
Foto: Bigstockphoto