Či už ráno po prebudení alebo večer pred spaním, zubná kefka patrí k naším verným spoločníkom a používame ju pri čistení zubov úplne automaticky. Rôznorodá a pestrá ponuka trhu však vedie k otázke, ako si vybrať vhodnú zubnú kefku? Na to vám odpovieme v nasledujúcom článku.
Zásada číslo jedna
Ideálne je poradiť sa ohľadom výberu zubnej kefky s vaším zubárom, ktorý predsa len patrí v danej oblasti k špecialistom a vo vašom chrupe sa vyzná ako málokto. Aj on vám potvrdí, že správna voľba kefky je dôležitá, či už máte všetky zuby pôvodné alebo niektorý z nich nahrádza praktický zubný mostík. Zároveň sa však môžete pri špekulovaní nad zubnou kefkou riadiť niekoľkými základnými pravidlami.
V prvom rade platí, že odstraňujú z úst odstraňujú pozostatky stravy a nečistoty najlepšie mäkké kefky, teda kefky s jemnými štetinkami. Tie zuby nedráždia tak ako ich tvrdé kolegyne a je preto pri nich oveľa nižšia pravdepodobnosť následnej bolesti alebo krvácania ďasien. Ak ste však presvedčení, že mäkká kefka nie je pre vás dostatočne efektívnym riešením, siahnite po kefke s označením stredná.
Praktické tipy pre starostlivosť o vaše zuby
Čo sa týka veľkosti zubnej kefky, tu odporúčame zvážiť veľkosť vašich úst, hoci aj v tomto prípade sa dá povedať, že najpraktickejšie sú kefky s malou hlavičkou, keďže sa ľahko dostanú aj do odľahlejších zákutí vašej ústnej dutiny a tým pádom si ňou vyčistíte zuby detailnejšie. Podobný účel plní tiež kefka, ktorej štetinky sú umiestnené vo väčšej hustote, zatiaľčo rukoväť zubnej kefky je skôr už otázkou osobnej preferencie a toho, s akým druhom rukoväte sa cítite najpohodlnejšie a najlepšie sa vám s ním čistia zuby.
Nezabúdajte, že správna dentálna hygiena nie len o používaní zubnej kefky, ale aj medzizubnej kefky alebo dentálnej nite. Majte tiež na pamäti, že životnosť vašej kefky bez ohľadu na jej druh sa pohybuje okolo troch mesiacov a ak chcete, aby vám vaša zubná kefka dobre slúžila, je dôležité pravidelne ju vymieňať za novú.