Na trhu nájdete stovky druhov elektrocentrál určených pre rôzne použitie. Líšia sa výkonom, veľkosťou, typom paliva ale napr. aj funkciami. Skôr, ako sa vyberiete do požičovne elektrocentrál si však prečítajte, ako vybrať elektrocentrálu pre vaše účely a na čo si dať pri výbere pozor.
Ujasnite si, na čo vám bude elektrocentrála slúžiť
Pojem elektrocentrála označuje elektrický generátor, najčastejšie poháňaný spaľovacím motorom. Z konštrukčného hľadiska ich môžeme rozdeliť na niekoľko typov:
Kufríkové elektrocentrály – Spoznáte ich podľa oplastovania, ktoré zabezpečuje ich odhlučnenie. Ide o najmenšie a ľahko prenosné elektrocentrály, určené ako zdroj energie pri kempovaní, na chatách a pod. Obvykle majú výkon do 3 kW a poskytujú iba 230 V napájanie. Väčšinou sú vybavené AVR reguláciou, ktorá zabezpečuje stabilné napätie, môžete nimi napájať aj citlivú elektroniku.
Rámové elektrocentrály – Sú upevnené na robustnom trubkovom ráme, takže vydržia aj drsnejšie zachádzanie. Sú určené predovšetkým ako zdroj energie pri stavebných či iných prácach v teréne, môžete ich však využiť aj pri kempovaní alebo ako záložný zdroj. Vyrábajú sa vo výkonoch 1 – 15 kVA (kilovoltampérov). Niektoré sú vybavené aj 400 V zásuvkou pre pripojenie výkonnejších strojov (veľká miešačka, cirkulárka, obrábacie stroje). AVR regulácia nie je samozrejmosťou, nie všetky sú teda vhodné na napájanie elektroniky.
Stacionárne elektrocentrály – Ide o najvýkonnejšie elektrocentrály určené na napájanie stavenísk (pre stavebné stroje a náradie) alebo akýchkoľvek miest bez prístupu k rozvodnej sieti, či ako záložné zdroje v priemysle alebo komerčnej sfére. Sú väčšinou trojfázové (400 V), pričom ich výkony začínajú na 10 kVA a končia na tisíckach kVA. Hmotnosť začína na vyše 200 kg, nie je ich teda možné preniesť v rukách tak ako rámové či kufríkové centrály. Ich nevýhodou sú tiež vyššie rozmery a vyššia hlučnosť, ktorá sa však napr. pri elektrocentrálach CAT dá znížiť osadením kapotáže.
Pojazdné – Ide v podstate o stacionárne elektrocentrály pripevnené na podvozku. Vďaka tomu ich môžete pripojiť za auto ako príves a jednoducho presúvať na potrebné miesta.
Nie je výkon ako výkon
Výrobcovia udávajú výkon elektrocentrál v jednotkách kVA (kilovoltampér), a to obvykle v dvoch hodnotách:
Maximálny – Krátkodobý výkon, ktorý elektrocentrála dokáže dodávať iba po určitý čas špecifikovaný výrobcom. Pri prekročení tohto času sa centrála môže prehriať a poškodiť, prípadne zareagujú ochranné obvody. Výrobcovia často udávajú aj povolené množstvo času za rok, po ktorý môžete tento maximálny výkon využívať. Iba pri jeho dodržaní garantujú životnosť zariadenia.
Prevádzkový – Ide o trvalý výkon, ktorý je elektrocentrála schopná dodávať nepretržite. Jeho hodnota obvykle dosahuje okolo 70 % max. výkonu.
Potrebný výkon elektrocentrály potom môžete odhadnúť tak, že spočítate príkony všetkých spotrebičov, ktoré z nej budete chcieť napájať. Aby to nebolo také jednoduché, pre spotrebiče s elektromotormi (ručné náradie, vysávače, stroje), veľkými transformátormi (zváračky, žiarivky s indukčným predradníkom) či elektronickými zdrojmi (zváracie invertory, elektronické predradníky pre žiarivky a LED) musíte výkon elektrocentrály predimenzovať aspoň o 30 %. Navyše, pri spustení majú tieto zariadenia často niekoľkonásobne vyšší príkon.
Ako vybrať konkrétnu elektrocentrálu so správnym výkonom vám poradí predajca alebo požičovňa elektrocentrál.
Benzín, dieselagregát alebo plyn?
Najpopulárnejším pohonom pre malé elektrocentrály je štvortaktný benzínový motor. Má síce vyššiu spotrebu ako dieselový, zároveň však dostatočný výkon, nízku hmotnosť a priaznivé emisie. Pri stacionárnych elektrocentrálach sa takmer bez výnimky uprednostňuje dieselagregát. Tie majú o niečo horšiu kultúru chodu a vyššie emisie, ponúkajú však vysokú účinnosť a tým aj nižšiu spotrebu paliva.
Zaujímavou alternatívou je elektrocentrála na plyn, ktorá ponúka najnižšie náklady na prevádzku a je najpriateľskejšia k životnému prostrediu. Pri malých elektrocentrálach je tento pohon zriedkavý, pri stacionárnych je však jednoduchšie zriadiť prípojku na zemný plyn, prípadne nájsť v objekte miesto pre nádrž na LPG (propán-bután). Niektoré elektrocentrály Caterpillar umožňujú dokonca využiť aj nízkovýhrevné plyny, ktoré vznikajú napr. v čističkách odpadových vôd alebo na skládkach odpadov. V tomto prípade však vaša voľba závisí najmä na dostupnosti paliva.