Problémy so zrakom začnú v istom veku trápiť každého z nás. Našťastie, dnešná medicína ponúka ľuďom šancu na vrátenie stopercentného zraku vďaka rýchlemu zákroku. O čo ide?
Aj keď ste v mladosti nemali žiadne ťažkosti so zrakom, s pribúdajúcim vekom je čoraz viac pravdepodobné, že sa problémy s videním začnú objavovať aj u vás. Môže za to očná rohovka, ktorej pružnosť a elasticita sa s vekom prirodzene vytráca. Výsledok? Oko človeka postupne stráca svoju schopnosť zaostrovať. Najčastejšie je možné toto zhoršenie zraku pozorovať pri čítaní textu, človek si totiž podvedome začne noviny či telefón odďaľovať od očí. Aby riadky pred sebou vedel vôbec prečítať, oči stále viac prižmuruje. V minulosti boli jediným riešením dioptrie alebo šošovky, tie však dokázali prejavy ochorenia len potlačiť.
Trvalé a rýchle odstránenie ochorenia
Dnes však pre ľudí po štyridsiatke existuje oveľa pohodlnejšie a rýchle riešenie. Liečebná metóda PRELEX dokáže pacientov zbaviť očného ochorenia natrvalo a bez nutnosti ďalšieho nosenia okuliarov či šošoviek. Táto metóda nie je určená len pre ľudí trpiacich presbyopiou, ale je vhodná aj pre tých, ktorým bola diagnostikovaná krátkozrakosť a zároveň i ďalekozrakosť. Takíto pacienti totiž musia neustále striedať okuliare, ktoré majú na čítanie, s dioptriami určenými na videnie do diaľky. Vďaka rýchlemu a bezbolestnému zákroku si tak konečne môžu užívať plnohodnotný život bez obťažujúcej výmeny okuliarov pri každej novej aktivite.
Čo je to vlastne ten PRELEX?
Názov liečebnej metódy PRELEX je vlastne skratkou anglického pomenovania „presbyopic lens exchange“, čo môžeme preložiť ako refrakčná výmena šošovky. Otcom tejto metódy, odborne nazývanej aj fakoemulzifikácia, je americký oftalmológ Charles Kelman, ktorý ešte v 70. rokoch minulého storočia priniesol so svojou novodobou operačnou technikou doslova revolúciu. Za posledných 20 rokov došlo k fascinujúcemu posunu, z tejto alternatívnej metódy sa už u nás zákrok pomocou PRELEX-u stal jedným z najbežnejšie vykonávaných zákrokov na ľudskom tele.
Aké sú výhody zákroku PRELEX?
Pri PRELEX-e teda dochádza k nahradeniu poškodenej šošovky novou multifokálnou šošovkou. Tá vďaka svojej špecifickej optike umožňuje lámanie svetla do viacerých ohnísk, pacienti tak po zákroku nemajú problémy s videním na všetky tri vzdialenosti – na krátku (čítanie), strednú (práca za počítačom) i ďalekú vzdialenosť. Medzi výhody tejto metódy teda patrí nielen stopercentné videnie na všetky vzdialenosti, ale aj trvalá korekcia očnej chyby, ako i odstránenie rizika vzniku sivého zákalu.
Operácia laserom je bezpečnejšia
Novou verziou metódy PRELEX je tzv. FemtoPRELEX. Rozdiel medzi metódou PRELEX a FemtoPRELEX je v tom, že pri PRELEX-e celý zákrok vedie operatér, čiže očný chirurg, a vykonáva ho na povrchu oka. Novší prístup využíva femosekundový laser, ktorý nahrádza skalpel chirurga až zo 60 percent, manuálne zásahy ľudskou rukou sú tak obmedzené na najnevyhnutnejšie minimum. Je bezpečnejší, precíznejší a pre oko pacienta aj šetrnejší. Laser totiž počas rýchleho zákroku rozdelí pôvodnú šošovku na stovky malých častí, ktoré už nie je potrebné následne ultrazvukom drviť. Na rozdiel od PRELEX-u laser vykonáva zákrok vo vnútri oka, a nie na jeho povrchu. Zatiaľ jedinou klinikou na Slovensku, ktorá disponuje unikátnym laserom CATALYS – špeciálne navrhnutým na výmenu šošovky, je očná klinika Veselý. Jej pobočky nájdete okrem Bratislavy aj v Košiciach či Poprade.
Ako prebieha zákrok s laserom a bez?
Či už sa rozhodnete pre zákrok PRELEX alebo FemtoPRELEX, predoperačný postup bude rovnaký. Nevyhnutná je vstupná konzultácia a dôkladné vyšetrenie, či je pre vás tento typ operácie tým pravým riešením. Vyšetrenie sa vykonáva pod lokálnou anestéziou, je však bezbolestné a trvá len niekoľko minút. Samotný zákrok trvá okolo 15 minút, pôsobenie lasera na oku pacienta netrvá viac ako 40 sekúnd. Po rozdelení šošovky laser, prípadne očný chirurg vykoná minimálny rez do rohovky, aby sa rozdelené fragmenty odstránili.
Návrat do života takmer okamžite
Z pôvodnej šošovky tak zostane iba púzdro. Doň sa následne vloží nová, multifokálna šošovka. Tá sa okamžite vďaka elastickým vláknam dôkladne pripevní a zakotví v správnej polohe. Rekonvalescencia je u každého individuálna, zväčša už niekoľko minút po zákroku pacient vidí ostro a na všetky vzdialenosti. K bežným aktivitám sa pacient zvyčajne môže vrátiť na druhý či tretí deň po zákroku. Operácia druhého oka sa zväčša plánuje zhruba týždeň od prvého zákroku.
PRELEX či FemoPRELEX je teda vhodný pre tých, ktorých trápi krátkozrakosť a ďalekozrakosť zároveň, alebo pre ľudí nad 40 rokov s diagnostikovanou presbyopiou. Ide o účinný, bezbolestný a rýchly spôsob, ako sa natrvalo zbaviť rozmazaného videnia na všetky vzdialenosti. Aj keď táto trvalá korekcia zraku nepatrí medzi najlacnejšie zákroky, treba si uvedomiť, že ide o celoživotnú investíciu do toho najcennejšieho – do vášho zdravia.