Poľnohospodárske stroje CAT

Poľnohospodárske stroje CAT pre náročných: typy a využitie

by spravca

Keď sa povie poľnohospodárske stroje , takmer každý si predstaví traktor alebo kombajn. Práca na poli je však iba špičkou ľadovca, v rastlinnej i živočíšnej výrobe je totiž nevyhnutné vykonávať desiatky až stovky ďalších činností, ktoré zabezpečia ich hladké fungovanie. S tým vám pomôžu stroje CAT šité na mieru pre použitie v poľnohospodárstve, vybavené špičkovými technologickými riešeniami.

Nakladače a manipulátory nie sú iba stavebné stroje

V rastlinnej i živočíšnej výrobe musíte zvládať množstvo logistických operácií. Tie sa nezaobídu bez traktorov, ale aj inej ťažkej techniky. Veľmi populárne sú v tomto smere čelné lopatové nakladače, ktoré sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach s odlišnou nosnosťou, pričom sa používajú aj ako stavebné stroje .

Najmenšie z nich sú tzv. šmykom riadené nakladače, ktoré majú pevné nápravy – kolesá sa nenatáčajú do strán, ale stroj mení smer rozdielnou rýchlosťou ľavých a pravých kolies. Ich výhodou je vynikajúca obratnosť, keďže sa dokážu otočiť aj na mieste. Využijete ich teda aj na stiesnených zastavaných pozemkoch. Šmykom riadené nakladače sa vyrábajú s nosnosťami cca od 700 kg do 2 t.

Ich väčší „kolegovia“ sa nazývajú čelné lopatové nakladače a môžu byť vybavené riadenou nápravou či kĺbovým riadením. Sú teda o niečo menej obratné, na druhej strane sú robustnejšie a vykonajú väčší objem práce za rovnaký čas. Vyrábajú sa s nosnosťou od 5 t do 15 t a zvládnu teda prácu aj v najväčších poľnohospodárskych podnikoch.

Nakladače nájdu využitie predovšetkým pri manipulácii s materiálom, ich vertikálny zdvih je však do značnej miery obmedzený. V tejto disciplíne, naopak, excelujú stroje nazývané teleskopické manipulátory. Vďaka vysúvateľnému (teleskopickému) ramenu môžu bremená presúvať pokojne aj do výšky 17 m.

Užitočný je aj bager

V rastlinnej a živočíšnej výrobe pre vás môžu byť užitočné aj ďalšie stavebné stroje . Príkladom je bager (správne nazývaný rýpadlo). Hoci je v prvom rade určený na výkopové práce, môžete ho takisto použiť na premiestňovanie rôznych druhov materiálu či bremien. Jeho výhoda spočíva pásovom podvozku, vďaka ktorému stroj rovnomerne rozloží svoju hmotnosť a nezapadne ani v rozbahnenom teréne.

Ešte lepším riešením môže byť kolesový rýpadlo-nakladač. Hovorovo sa nazýva aj traktorbager, keďže je vybavený v zadnej časti lyžicou ako bager, na prednej strane však široká lopata. Ide teda o dva stroje v jednom.

Tip pre vás:

Funkcie strojov môžete rozšíriť pomocou desiatok druhov pripojiteľného príslušenstva. Niektoré z nich ako nakladače čo rýpadlo-nakladače môžete využiť aj na ťahanie vlečiek a prívesov.

Inovácií pre poľnohospodárske stroje  nie je nikdy dosť

Ani poľnohospodárske stroje sa nevyhýbajú inováciám. Samozrejmosťou pre väčšinu strojov CAT sa stáva technológia CAT Product Link. Ide v podstate o systém telemetrie, ktorý zbiera údaje o priebehu spotreby, výkonu, pohybe stroja a ďalšie dáta. Tie zhromažďuje na vzdialenom internetovom úložisku, ktoré máte jednoducho prístupné cez internet. Vďaka tomu môžete vyhodnocovať efektivitu práce vašich strojov a strojníkov v rámci celého strojového parku z jediného miesta.

Významný pokrok zaznamenali aj asistenčné systémy CAT Grade či CAT Compaction control. Tie dokážu navádzať strojníka, prípadne samostatne riadiť pohyb lyžíc a ďalších pracovných nástrojov, vďaka čomu dokážu zvýšiť efektivitu práce aj o 50 %. Ide síce primárne o technológie pre stavebné stroje , rýchlo si však nachádzajú cestu aj k poľnohospodárskej technike.

 

You may also like