Havarijné verzus povinné zmluvné poistenie. Jedno je nutné mať zo zákona, a to ďalšie je síce dobrovoľné, ale pre mnoho vodičov celkom nepostrádateľné. Je však skutočne nevyhnutné mať aj havarijné poistenie? Pred čím všetkým nás ochráni?
PZP verzus havarijné poistenie
Kým povinné zmluvné poistenie prepláca škody spôsobené Vaším autom, havarijné poistenie pokryje v prípade nehody aj náklady na škody spôsobené na Vašom vozidle. A to za každých okolností, a teda aj v prípade, že ste si vzniknutú škodu spôsobili Vy sami.
Havarijné poistenie ale nie je povinné. Výnimkou zvyknú byť iba prípady, ak ste si auto kúpili na lízing alebo úver. Lenže, povedzme si úprimne, nehôd je na cestách stále viac a úraz sa môže stať každému, aj tomu najskúsenejšiemu či najopatrnejšiemu vodičovi, a tak by dobrá havarijná poistka nemala byť luxusom. Napriek tomu stále priveľa vodičov váha, či sa havarijné poistenie vyplatí.
Havarijné poistenie sa oplatí
Najmä preto, že v prípade nehody nepreplatíte. Veď predstava, že si máte všetky finančné náklady za opravu poškodeného auta uhradiť sami, je pre mnohých z nás doslova likvidačná. Veľa šoférov sa však spolieha na jediné: Že im sa žiadna nehoda nepritrafí. Sú predsa opatrní, takže sa nemajú čoho obávať. Nechcú platiť havarijnú poistku, vraj len tak nadarmo, lebo sa im zdá príliš drahá. V podobnom prípade by možno stálo za to uvažovať aspoň o poistení čiastočnom, také poistenie pasažierov či iné pripoistenia sa neraz zídu. V ktorých prípadoch sa to oplatí najviac?
Ako na dobrú havarijnú poistku
Cenu havarijného poistenia, podobne ako aj výšku povinného zmluvného poistenia, ovplyvňuje predovšetkým typ motorového vozidla. Ďalej na ňu vplýva nová cena automobilu, ktorá je zároveň sumou, na ktorú je vozidlo poistené, a taktiež dohodnutá spoluúčasť.
Pri výbere havarijného poistenia je preto dobré zvážiť, proti akým všetkým rizikám si vozidlo plánujeme dať poistiť. Okrem havárie a rizika živelnej udalosti, akou sú povodne, krupobitia či požiar, si možno vozidlo poistiť aj proti krádeži, celej časti auta či jeho časti, prípadne proti poškodeniu auta vandalmi. V ponuke sú aj rôzne zaujímavé pripoistenia, ako napríklad úrazové poistenie sedadiel alebo si pripoistíte čelné sklo, respektíve všetky sklá, batožinu, ktorá sa nachádza v aute, úraz zvyšku posádky v aute či náklady na zapožičanie náhradného vozidla.
Ak ste skutočne presvedčení o tom, že sami nikdy žiadnu nehodu nespôsobíte, môžete siahnuť aspoň po čiastočnom havarijnom poistení. V takom prípade je Vaše auto poistené a chránené len proti živlom, niekedy aj proti krádeži. Pokiaľ ide o havárie, tu sú kryté len škody spôsobené zrážkou s lesnou zverou alebo nezavinené poškodenie skiel.
Čo Vy na to, aké poistenie je najvhodnejšie pre Vás?