Triky zlodejov áut využívané pri krádeži a možnosti, ako sa proti nim brániť

by spravca

Hoci v súčasnosti počet ukradnutých vozidiel klesá, aj napriek tomu vás môže jedného dňa čakať nepríjemné prekvapenie, ak si na parkovisku pred bydliskom svojho štvorkolesového tátoša nenájdete. Profesionálni zlodeji áut majú rôzne nástroje a poznajú overené triky, vďaka ktorým dokážu vozidlo ukradnúť v priebehu niekoľkých sekúnd a takmer bez povšimnutia. Poradíme vám, ako sa pred krádežou môžete chrániť.

Najčastejšie spôsoby ako môžete prísť o svoje auto

Dnešní zlodeji sú naozaj prešpekulovaní a dokážu využiť akúkoľvek možnosť a prostriedok, len aby sa zmocnili vytúženej koristi. Avšak ani automobilový priemysel nezaostáva a do vozidiel sú montované rôzne systémy, ktoré dokážu vozidlo ochrániť pred potenciálnym záškodníkom.

Zlodejom na krádež pokojne postačuje napríklad rovnaké diaľkové ovládanie centrálneho zamykania. Stačí, ak drží tlačidlo zamykania a vy svoje vozidlo neuzamknete, dokonca si to ani nemusíte všimnúť. Tento problém nastáva preto, lebo jednotka diaľkového ovládača prijme iba jeden kód, ktorý pri zamykaní vysiela kľúč. Ak sa však na rovnakej frekvencii vyskytnú dva signály (jeden váš a jeden zlodejov), prijímač dokáže odkódovať iba ten, ktorý bol prvý, a vaše auto tak ostane odomknuté.

Medzi ďalšie najčastejšie spôsoby a pomôcky využívané pri krádeži áut patrí:

  • zapaľovací krúžok – slúži na pretočenie spínacej skrinky, čím sa poškodí anténa, namiesto ktorej zlodej namontuje náhradný krúžok s vlastným signálom a kľúčom patriacim k tejto sade,
  • pripojenie k diagnostike auta (OBD) – zlodejovi stačí OBD konektor, ktorým dokáže vypnúť imobilizér,
  • diagnostický prístroj – pomocou neho zlodej deaktivuje imobilizér, zmanipuluje spínaciu skrinku a dokáže naštartovať,
  • zieh fix – zariadenie, ktoré dokáže vytiahnuť celú vložku zámku bez jeho poškodenia,
  • atrapa kľúča – dokáže zabrániť zamknutiu mechanického systému volantu počas jazdy,
  • keymaker alebo nulový kľúč – pomocou jeho zasunutia do diagnostickej zásuvky dokáže zlodej zistiť kód naposledy vloženého kľúča, čím si vytvorí jeho náhradu,
  • riadiaca jednotka – vhodne preprogramovaná riadiaca jednotka dokáže naštartovať automobil totožného modelového radu,
  • poľský kľúč – pôsobením páky tohto univerzálneho kľúča sa pri jeho zasunutí do zámku dverí mechanizmus pretočí,
  • rušička – ruší rádiový signál, bluetooth, Wi-Fi, GPS aj GSM na vzdialenosť až 800 metrov, čím zlodej signál prekryje a zabráni tak lokalizácii ukradnutého automobilu.

Viete, ako sa môžete pred zlodejmi chrániť?

Hoci zlodeji áut sú v spôsobe krádeží ďaleko pred políciou, ktorej sa často nepodarí páchateľov chytiť, existuje niekoľko riešení, ktorými môžete zabrániť ukradnutiu práve vášho vozidla. Základným pravidlom je nechávať vozidlo zaparkované na rušnom a dobre osvetlenom mieste. Vo vnútri vozidla na viditeľných miestach nenechávať nič, čo by mohlo zaujať zlodejovu pozornosť. Ideálne je vybaviť auto viacerými zabezpečovacími systémami, ktoré nedajú páchateľovi dostatok času na krádež.

Účinným spôsobom na odplašenie zlodeja je klasický alarm, ktorý sa spustí pri otrasoch uzamknutého vozidla. Vy alebo okolie si všimnete, že s vaším autom nie je niečo v poriadku, a zlodej má už oveľa nižšiu šancu vozidlo ukradnúť bez povšimnutia. O niečo sofistikovanejším spôsobom zabezpečenia je tichý poplach vyslaný na centrálu a lokalizácia vozidla v rámci celej Európy.

Drsná, no veľmi účinná metóda odplašenia zlodeja je namontovanie nádoby so slzným plynom do palubnej dosky, ktorá pri aktivácii alarmu po vstupe zlodeja do auta uvoľní plyn s naozaj nepríjemným účinkom.

Dôležitá je tiež kontrola uzamknutia vozidla, takže pokiaľ ho zamykáte na diaľkové ovládanie, ubezpečte sa o správnom zamknutí stlačením kľučky alebo všímaním si bliknutia alebo zvukového signálu uzamknutia.

Využiť môžete aj klasické mechanické zabezpečenie v podobe blokovania riadiacej páky alebo volantu, ktoré síce zlodeja zdrží, avšak nezabráni mu v krádeži.

Pomerne nový zabezpečovací systém na trhu sa nazýva VAM. Dokáže blokovať až 6 systémov naraz, čiže zlodejom pri krádeži nepomôže rušička, čítačka kódov a diaľkového ovládania a nebudú môcť použiť ani atrapu kľúča, vymeniť spínaciu skrinku, riadiacu jednotku motora ani palubnú dosku.

Pomôže vám poistenie proti krádeži?

Jednou z možností ochrany, ani nie tak auta, ako vašej peňaženky, je pripoistenie vozidla proti krádeži, ktoré si môžete zakúpiť k povinnému zmluvnému poisteniu. Aj keď nemáte nové, ale len ojazdené auto a nech parkujete kdekoľvek, riziko krádeže hrozí takmer všetkým majiteľom vozidiel. Poistka vás ochráni v prípade krádeže celého vozidla, výbavy vozidla alebo pri jeho neoprávnenom použití cudzou osobou. Hoci vám poistenie auto nevráti, získať môžete aspoň poistné krytie, ktorého výška sa rovná hodnote vozidla v čase jeho krádeže.

Poistenie proti krádeži je užitočným druhom poistky, ktorú môžete uzavrieť v rámci základného PZP alebo si ju zabezpečíte samostatne prostredníctvom havarijného poistenia. Uzavretie tohto typu poistenia nie je nutnosťou, avšak netreba zdôrazňovať jeho užitočnosť vzhľadom na vzrastajúcu kriminalitu.

 

You may also like