Hrnce patria k tomu druhu tovaru, ktorý kupujeme s predpokladom dlhej životnosti, rádovo v jednotkách, niekedy až desiatkach rokov. Občas sa ale, ľudovo povedané, nepodarí a naše očakávania sú vyššie ako kvalita samotného výrobku. Aby ste minimalizovali riziká, držte sa pri výbere hrncov týchto rád.
Nakupujte z overených zdrojov
Nevsádzajte na anonymné značky a obchody len preto, že sú lacnejšie. Lacný spravidla neznamená kvalitný, o čom by ste sa po kúpe mohli veľmi rýchlo a nedobrovoľne presvedčiť. Dajte dôveru radšej overenému predajcovi, ako napríklad eshop Tescoma, s jasne stanovenými podmienkami a reklamačným poriadkom. Sledujte recenzie na webe, dobrým signálom pre vás môžu byť aj získané ocenenia a certifikáty.
Aký materiál zvoliť?
Jedným z vôbec najpoužívanejších materiálov je nerez. Dobre odoláva nárazom a výkyvom teplôt, navyše sa ľahko udržiava a dokáže dobre rozvádzať teplotu po povrchu hrnca. Ak naďabíte na nerezové súpravy riadu s hrubšími stenami a sendvičovým dnom, neľutujte nejaké to euro a priplaťte si za ne. Ich kvalita sa ukáže a v konečnom dôsledku vám pomôžu ušetriť peniaze.
Na aký sporák je hrniec vhodný?
Nie každý hrniec sa dá použiť na plynový, elektrický či indukčný sporák. Na indukčné dosky sú vhodné najmä hrnce na indukciu, vybavené feromagnetickým dnom. Pomocou ľahkého testu zistíte, či sú aj vaše hrnce použiteľné na indukčný sporák. Ak na ich dne drží magnet, tak sú. Nerezové hrnce znesú aj varenie na plynových sporákoch, časom sa však na nich môže vplyvom ohňa vytvoriť nepekný povlak.
Čo ak kupujem tlakový hrniec?
V prípade tlakových hrncov je dobré zaujímať sa o ich bezpečnostný systém. Jeden poistný ventil je málo, mal by byť „istený“ aspoň ďalšími dvomi poistkami. Čo sa objemu týka, pamätajte na to, že tlakový hrniec je pri varení možné naplniť maximálne z dvoch tretín. Ak si teda chcete kúpiť tlakáč s objemom 6litrov, naplniť ho budete môcť do objemu zhruba 3-4 litre.